"Między końcem a początkiem". Tak nazwano międzynarodowy panel online, który odbędzie się na FB Fundacji Orbis Tertius w piątek 22 stycznia. Będzie głównie o okresie zagranicznej aktywności Lecha, począwszy od wymuszonego przez władze wyjazdu z Polski w roku 1986, z “paszportem w jedną stronę”, skończywszy na projektach artystycznych zrealizowanych głównie we Włoszech. Jacek Głomb przypomni także owocną współpracę zmarłego przed rokiem artysty z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Początek o 18.00.

Orbis Tertius: "Minął rok 2020, który rozpoczął się dramatycznie i ciągnął się jakże dramatycznie dalej – długa żałoba bez spektakli i koncertów, okrutny rok rozłąki, izolacji, ciszy. W takim momencie jeszcze ważniejsze niż zwykle staje się zszywanie pamięci poprzez rzutowanie jej w (oby lepszą) przyszłość. Rok po nagłym i niespodziewanym odejściu Lecha Raczaka chcemy przypomnieć, jakiego formatu był on artystą, jak intensywnie zaistniał w perspektywie międzynarodowej i jak w jego działaniu międzykulturowe relacje, historie, spotkania i doświadczenia splatały się w nierozerwalną, spójną tożsamość, która była po prostu tożsamością Europejczyka.

Leszek zaistniał w międzynarodowym kontekście jako lider Teatru Ósmego Dnia już na początku lat 70. Artystyczne sukcesy osiągnięte z tym zespołem utorowały drogę Jego reżyserskim dokonaniom w latach 90. i w XXI wieku.

Tegoroczne spotkanie zatytułowane "Między końcem a początkiem" koncentrujemy jednak głównie na mało znanym w Polsce okresie zagranicznej aktywności Lecha, począwszy od Jego wymuszonego przez władze wyjazdu z Polski w roku 1986, z “paszportem w jedną stronę”, skończywszy na projektach artystycznych zrealizowanych głównie we Włoszech – Jego drugiej ojczyźnie. Przypomnimy także owocną współpracę Leszka z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy i dokonania autorskiego Trzeciego Teatru.

Pomyśleliśmy o zaproszeniu na spotkanie online doborowego grona artystek i artystów teatru oraz sztuk performatywnych, będących ważnymi postaciami w krajobrazie artystycznym i ludzkim Lecha. Są towarzyszami/towarzyszkami Jego drogi: brali udział w warsztatach, dzielili się projektami, pracowali z nim nad kolejnymi przedstawieniami bądź umożliwiali mu pracę nad nimi. Są także przyjaciółmi, którzy z bliska lub z daleka wymieniali refleksje na temat sztuki, polityki, dzielili się wizjami przyszłości, uważali go za ważny punkt odniesienia na międzynarodowej scenie artystycznej. Poprosimy ich, aby zechcieli z nami porozmawiać o znaczeniu bycia twórcą we współczesnym świecie i zaświadczyć o duchowym i artystycznym dziedzictwie, które Leszek pozostawił, a które kiełkowało na różne sposoby w czasie całego Jego życia. Są to ludzie nietuzinkowi, uprawiający niezmordowanie  międzykulturowy “ogród sztuk”, w którym rodzą się wciąż nowe wspólne idee, projekty i w którym wciąż, na przekór grozie naszych czasów, kwitnie solidarność.

Planowaliśmy zorganizowanie w Poznaniu kilkudniowego festiwalu, zmuszeni jednak jesteśmy, aby ograniczyć tegoroczne „zszywanie pamięci” o Leszku i Jego twórczej drodze do panelu online. Uczestniczki i uczestnicy tegorocznego panelu "Między końcem a początkiem": Eugenio Barba, Jana Pilátová, Monika Bułaj, Marco Campedelli, Jacek Głomb, Michèle Kramers, Rosario Minardi, Vito Minoia, Bruno Soriato, Julia Varley, Ewa Obrębowska. Moderatorzy: Daria Anfelli i Juliusz Tyszka".

Dni wspomnień o Lechu Raczaku rozpoczęło 17 stycznia br. wydarzenie zorganizowane przez Jacka Głomba i Teatr im. H.Modrzejewskiej w Legnicy pt. "Osiem dalekich wypraw – opowieść o Lechu Raczaku". Tak nazwano wydarzenie, które w styczniu ub. roku zorganizował legnicki teatr na wieść o nagłej śmierci artysty, który dla Teatru Modrzejewskiej wyreżyserował w latach 2003-2017 osiem spektakli. Filmowy zapis tego spotkania w Art Cafe Modjeska został wyemitowany w pierwszą rocznicę śmierci tego twórcy na teatralnym kanale YouTube.

Grzegorz Żurawiński