W najbliższy weekend 23 i 24 stycznia na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy transmitowany będzie spektakl "Ptak" według niemal stuletniej sztuki Jerzego Szaniawskiego w reżyserii legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdy Drab z muzyką Alberta Pyśka wykonywaną w przedstawieniu na żywo. Wirtualny bilet kosztuje 20 zł.


Mieszkańcy niewielkiego i gnuśnego miasta dowiadują się, że następnego dnia nad ich głowami wzniesie się wielki złocisty ptak. Podobno pewien natchniony student szykuje niezapomniane widowisko, na które zaprasza całe miasto. Tego wydarzenia nie przepuszczą oczywiście włodarze miasta, którzy będą chcieli strzec znanego dobrze wszystkim porządku. Przecież w tym mieście nigdy nie było i nie będzie takich ptaków! Ani takich zgromadzeń. Ani takich studentów. Najlepiej jeśli w ogóle będzie tak, jak było wcześniej. Wszyscy obawiają się bowiem nadchodzącej rewolucji.

Sztuki Szaniawskiego zawsze pozwalały aktorom na tworzenie bardzo dobrych kreacji. Świetną prapremierę miał właśnie „Ptak” wystawiony w 1923 roku w warszawskim Teatrze Rozmaitości w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał w sztuce rolę Studenta (w jednej z innych ról m.in. Stefan Jaracz). Nic dziwnego, że szuka grana była często. Trzykrotnie zrealizowano ją także dla Teatru Telewizji (1958, 1976, 1993).

Bydgoska sztuka premierę miała 1 grudnia 2019 roku i została doceniona w 2020 roku przez Jury V edycji konkursu „Klasyka Żywa” na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej. Spektakl „Ptak” w reżyserii Magdy Drab otrzymał Nagrodę Specjalną za interesującą próbę podjęcia inscenizacji tekstu z repertuaru Reduty, w związku z obchodami 100-lecia Reduty.

Spektakl będzie transmitowany na żywo w sobotę i niedzielę o godz. 19. Każdego dnia nagranie streamingu zostanie udostępnione publiczności na 24 godziny. Aby uzyskać dostęp do spektaklu, należy założyć bezpłatne konto na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Następnie wybrać konkretne wydarzenie i opłacić dostęp.

Grzegorz Żurawiński