Nie przestaną płynąć apele do władz Dolnego Śląska, by zrezygnowały z przeprowadzania konkuru na stanowisko dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i przedłużyły o kolejne 4 lata kadencję Jacka Głomba. Dziś list otwarty adresowany do marszałka Cezarego Przybylskiego wystosował Michał Kuszyk – legniczanin, psycholog, mediator. Pisze Piotr Kanikowski.


Poza adresatem list Michała Kuszyka dostali minister kultury Piotr Gliński, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, media. Publikujemy go w całości.

Pan Cezary Przybylski
Marszałek Województwa  Dolnośląskiego
                                                                                                            
List otwarty w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Szanowny Panie Marszałku, Szanowni Członkowie  Zarządu, Panie i Panowie Radni Sejmiku Województwa!

List, który został w dniu 7 stycznia 2021r. wystosowany do Pana Marszałka Województwa Dolnośląskiego, apelujący o rezygnację z przeprowadzenia planowanego konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, podpisany przez 36 dyrektorów teatrów i oper w Polsce, jednoznacznie wskazuje na imponujący dorobek obecnego Dyrektora Jacka Głomba i jego wkład w rozwój legnickiego teatru i teatru w Polsce.
Również aktorzy i pracownicy Teatru Modrzejewskiej jasno wyrazili swoje zdanie na temat przewidzianego konkursu: „wydaje się oczywiste, że Zarząd, podejmując taką decyzję, chce usunąć Jacka Głomba ze stanowiska dyrektora”.

Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny wystosowało Petycję w sprawie rezygnacji z przeprowadzenia konkursu. Podpisało ją ponad 3.000 osób. Czy Zarząd Województwa posiada większe kwalifikacje do powołania kompetentnej Komisji Konkursowej niż wymienione wyżej autorytety, pracownicy, stowarzyszenia i obywatele?

Decyzje kadrowe zawsze wywołują silne emocje społeczne. Szczególnie, gdy zakres decyzji podejmowanych przez dyrektora wybranego w ramach konkursu ma wpływ na zachowania rynkowe,  postawy i opinie. Im większej liczby osób dotyka, tym większe zainteresowanie. Każda władza ma tendencję do kolonizowania i nadkontroli, zawłaszczania decyzji kadrowych i monopolizowania wpływu na obsadzanie stanowisk. To nie zarzut, lecz prawda o specyficznych właściwościach każdej władzy - z którą demokracje usiłują sobie radzić, tworząc różnego rodzaju zabezpieczenia. Jednym ze sposobów uniknięcia wywierania wpływu politycznego na obiektywny wybór właściwego kandydata jest przeprowadzenie konkursu. Bywa jednak, że odstępuje się od procedury konkursowej, gdy dotychczasowy dyrektor gwarantuje wymierne, pozytywne skutki swoich działań. Tak właśnie powinno się stać w przypadku Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Zwracam się z uprzejmą obywatelską prośbą o rozważenie rezygnacji z przeprowadzenia konkursu.

Michał Kuszyk, psycholog, mediator z Listy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; prowadził mediacje w największych sporach zbiorowych w Polsce i przeprowadził ok. 2500 badań kandydatów na stanowiska kierownicze, również w ramach konkursów; był doradcą wojewodów woj. Legnickiego: A. Glapińskiego, S. Walkowskiego i R. Maraszka.

Do wiadomości :
1. Piotr Gliński – Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
2. Radni  Sejmiku Województwa
3. Pan Tadeusz Krzakowski – Prezydent Legnicy
4. Media
5. FB

(Piotr Kaanikowski, "List otwarty Michała Kuszyka w sprawie Głomba", https://24legnica.pl, 20.01.2021)