Wracamy do sprawy dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacka Głomba. Tym razem grupa legniczan w obronie dyrektora poprosiła o zabranie głosu prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Legniczanie wystosowali specjalną petycję, pod którą każdy może złożyć podpis. Pisze Klaudia Korfanty. Szczegóły poniżej.


Kilka miesięcy temu zarząd województwa dolnośląskiego z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia konkursu na dyrektora legnickiego teatru, który miałby objąć kierownictwo od sezonu 2021/2022. Kadencja Jacka Głomba kończy się 31 sierpnia 2021 roku. Sytuacja jest o tyle dziwna, o ile zdarzyła się pierwszy raz. Dotychczas korzystano z możliwości przedłużania dyrektorowi kontraktu bez konieczności przeprowadzania konkursu.

Sprawa wzbudziła szeroki sprzeciw lokalnej społeczności, pracowników teatru, a także dyrektorów największych scen w Polsce.

Do tej pory nie zabrał głosu w sprawie prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Grupa legniczan z różnych środowisk, których łączy miłość do teatru i ogromny szacunek dla Jacka Głomba, postanowiła zwrócić się do prezydenta o opinię.

- Domagamy się, aby Prezydent, jako organ współprowadzący teatr, zajął jednoznaczne stanowisko odnośnie pozostawienia Jacka Głomba w funkcji dyrektora bez przeprowadzania przedmiotowego konkursu - mówi Beata Kowalska, jedna z inicjatorek petycji.

Uruchomiona została zbiórka podpisów wśród mieszkańców Legnicy, którzy wspierają stanowisko inicjatorów petycji. Zbiórka będzie przeprowadzana zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji online.

Poniżej przedstawiamy pełną treść petycji do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:

Pan Tadeusz Krzakowski Prezydent Miasta Legnica

Niżej podpisani, tworzący grupę inicjatywną do zbierania podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Legnicy, domagamy się od Pana jako reprezentanta organu współprowadzącego Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zajęcia jednoznacznego stanowiska odnośnie pozostawienia Jacka Głomba w funkcji dyrektora tej instytucji bez organizowania konkursu.

Jesteśmy przedstawicielami różnych zawodów, łączy nas jednak miłość do teatru i przywiązanie do znanej w całej Polsce marki teatralnej, tworzonej przez ponad 26 lat cierpliwego budowania instytucji teatru legnickiego. Ogłoszony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego zamiar przeprowadzenia konkursu na dyrektora w sytuacji, kiedy od lat od takich konkursów odstępowano i w sytuacji dramatycznej walki teatru o przetrwanie w okresie pandemii uważamy za głęboko szkodliwy i całkowicie niepotrzebny. „Nie zmienia się kapitana statku podczas burzy”.

Legnicki teatr pod kierownictwem Jacka Głomba to nie tylko instytucja kultury, to również centrum wymiany poglądów, ścierania się różnych opcji, to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Legnicy może realizować swoje pasje, organizując wespół z teatrem działania z różnych dziedzin kultury. Teatr Modrzejewskiej to w końcu najbardziej promiejska ekipa w Polsce, która na przestrzeni minionego ćwierćwiecza przeprowadziła w Legnicy setki działań prospołecznych, prokulturalnych, aktywujących mieszkańców zarówno legnickich blokowisk, jak i choćby zaniedbanego kulturalnie Zakaczawia. Jesteśmy dumni, że mamy taki teatr w naszym mieście i apelujemy do Pana jako gospodarza Legnicy, aby zrobił Pan wszystko, żeby uchronić teatr przed zniszczeniem.

Sygnatariusze – inicjatorzy petycji:

Jadwiga Raczkowiak – emerytowana specjalistka branży turystycznej
Joanna Kiełkowicz – sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy
Beata Kowalska – lekarz medycyny, specjalistka anestezjologii i medycyny paliatywnej Agnieszka Jankowska – pielęgniarka dermatologiczna
Maja Kozłowska – inspektor sanitarny
Anna Szymańska – artystka fotografka
Cezary Bukowski – pracownik Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Piotr Ziętal – listonosz, pracownik Poczty Polskiej
Andrzej Szymański – brygadier Straży Pożarnej w st. spoczynku
Jerzy Rybiewski – emerytowany energetyk
Jakub Tomasz Kaschuba – technik hotelarz

(Klaudia Korfanty, "Legniczanie wzywają prezydenta Tadeusza Krzakowskiego do zabrania głosu w sprawie dyrektora teatru Jacka Głomba", https://legnica.naszemiasto.pl, 18.01.2021)