W poniedziałek, 18 stycznia, zainaugurowany zostanie cykl prezentacji ważnych zjawisk teatralnych zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski. W ramach wydarzenia zatytułowanego „Żywe kultury teatru” na FB Instytutu Grotowskiego  we Wrocławiu odbędzie się spotkanie online z reżyserem Jackiem Głombem, którego teatr "kreuje nową tożsamość Dolnego Śląska".


– W programie „Żywe kultury teatru” znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru – mówią organizatorzy wydarzenia. I dodają, że ich wspólnym mianownikiem będą „przejawiająca się na wielu poziomach kategoria "żywości", czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza”.

Cykl „Żywe kultury teatru” otworzy spotkanie z reżyserem i dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jackiem Głombem. Za jego dyrekcji, od 1994 roku, teatr czynnie kreuje nową tożsamość Legnicy i Dolnego Śląska. – Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje – czytamy w opisie spotkania zatytułowanego „Made in Legnica”. Będzie ono dotyczyło genezy i kształtowania się „drużyny Modrzejewskiej”, a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu, Jarosław Fret.

Transmisja wydarzenia odbędzie się na żywo na Facebooku Instytutu Grotowskiego w poniedziałek 18 stycznia o godz. 18. Będzie je można obejrzeć tutaj.

("Spotkanie ze znanym reżyserem. "Kreuje nową tożsamość Dolnego Śląska"", https://www.tuwroclaw.com, 18.01.2021)