Nie będzie zmiany decyzji zarządu województwa dolnośląskiego. W połowie lutego zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora legnickiego teatru. Potwierdził to we wtorek 12 stycznia dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Ćwiertniewicz w rozmowie z Grzegorzem Chojnowskim na antenie Radia Wrocław Kultura.


W poniedziałek 11 stycznia we Wrocławiu odbyło się spotkanie marszałka województwa Cezarego Przybylskiego z przedstawicielami załogi legnickiego teatru reprezentowanymi przez szefów związków zawodowych działających w teatrze, którzy przedstawiali argumenty za rezygnacją z konkursu i powierzeniem stanowiska Jackowi Głombowi na kolejną kadencję, bowiem aktualna kończy się 31 sierpnia br. W spotkaniu uczestniczył także Grzegorz Ćwiertniewicz. Już podczas tego spotkania teatralni związkowcy dowiedzieli się, że zmiany decyzji wojewódzkiej władzy nie będzie, bez względu na podnoszone argumenty, protesty, środowiskowe apele, publiczne petycje i artystyczne happeningi pod hasłem #zostawGłomba.

- Konkurs odbędzie się na sto procent. To jest decyzja ostateczna - z przekonaniem powiedział we wtorek 12 stycznia na radiowej antenie Grzegorz Ćwiertniewicz twierdząc jednocześnie, że podziela zachwyt i szacunek prowadzącego audycję dla dorobku Jacka Głomba jako wieloletniego dyrektora legnickiej sceny.

- Tym niemniej przychodzi taki moment, kiedy organizator, czyli w tym przypadku samorząd województwa dolnośląskiego, ma prawo podjąć decyzję o przeprowadzeniu konkursu. Zwłaszcza kiedy dyrektorowanie trwa nieprzerwanie od ponad 25 lat. Sam konkurs nie jest absolutnie zamachem na dyrektora Jacka Głomba, nie jest też próbą odstraszenia go od kandydowania o to stanowisko w przyszłości. Jest to zaproszenie do przedstawienia wizji, być może tej samej, być może zweryfikowanej, przed komisją, która - niewykluczone - dokona wyłonienia Jacka Głomba jako kandydata na dyrektora legnickiego teatru. Jednocześnie konkurs stwarza możliwość zaprezentowania koncepcji rozwoju innym twórcom teatralnym, czy menadżerom, których w Polsce nie brakuje - dodał dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

- Mamy świadomość, że zmiana jest sytuacją graniczną. Z jednej strony wywołuje lęki i niepokój, a z drugiej strony są i tacy, którzy - być może - upatrują w zmianie nowych możliwości, nowych rozwiązań. Czyli jest zarówno dyskomfort, ale i rodzi się nadzieja. Mam nadzieję, że dyrektor Jacek Głomb zdecyduje się na udział w konkursie. Przecież konkurs nie jest niczym złym. Apeluję, by skupić się na przygotowaniu do konkursu - dodał Grzegorz Ćwiertniewicz na antenie Radia Wrocław Kultura.

Argumenty za i przeciw konkursowi na dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej będą też tematem środowego (13 stycznia) reportażu Moniki Pilch, przygotowanego dla Poranka Dwójki Polskiego Radia, który poprowadzi Paweł Siwek. Według reporterki temat zostanie zaprezentowany na antenie między godz. 8.00 a 9.30.

Grzegorz Żurawiński