W styczniu zainaugurowany zostanie cykl prezentacji ważnych zjawisk teatralnych zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski. W ramach wydarzenia zatytułowanego „Żywe kultury teatru” najpierw odbędzie się spotkanie online z reżyserem Jackiem Głombem, a tydzień później prezentacja spektaklu „Orkiestra” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.


– W programie „Żywe kultury teatru” znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru – mówią organizatorzy wydarzenia. I dodają, że ich wspólnym mianownikiem będą „przejawiająca się na wielu poziomach kategoria "żywości", czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza”.

Cykl „Żywe kultury teatru” otworzy spotkanie z reżyserem i dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jackiem Głombem. Za jego dyrekcji, od 1994 roku, teatr czynnie kreuje nową tożsamość Legnicy i Dolnego Śląska.

– Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje – czytamy w opisie spotkania zatytułowanego „Made in Legnica”. Będzie ono dotyczyło genezy i kształtowania się „drużyny Modrzejewskiej”, a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu, Jarosław Fret. Transmisja spotkania odbędzie się na żywo na Facebooku Instytutu Grotowskiego w poniedziałek 18 stycznia  o godz. 18.

Tydzień później, 25 stycznia o godz. 19, w Piekarni Instytutu Grotowskiego zaprezentowany zostanie spektakl „Orkiestra” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Inspiracją do jego powstania były wspomnienia robotników ściągających z całej Polski do Zagłębia Miedziowego wraz z odkryciem złóż miedzi w 1957 roku i powstaniem KGHM-u.

– To spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia – czytamy w opisie wydarzenia. Organizatorzy spektaklu podkreślają, że „w tle losów członków górniczego zespołu muzyków przebrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości kościelnych i słynnego zawołania z listu biskupów Polski i Niemiec "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji”.

(mh/mat. pras., "Pokaz spektaklu o muzykach kopalnianego zespołu", https://www.tuwroclaw.com, 11.01.2021)