W sobotę (16 stycznia) o godz. 16.00 Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy organizuje performatywne czytanie online bajki duetu PiK pt. "Golec". Bajka zostanie zaprezentowana na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Choć sztuka jest bezpłatna, to należy wcześniej pobrać ze strony teatru darmowy kod dostępu. Pisze Dawid Stefanik.


Golec to wierszowana bajka o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią. Podobnie jak pszczoły, golce żyją w koloniach i tak jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności.

Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia. Trafia w końcu do szkoły i choć nie zawsze jego droga jest usłana różami, zdobywa przyjaciół i uznanie. Przy okazji dowiaduje się też, co to tolerancja, prawo do samodzielnego myślenia i stanowienia o sobie.

Za przygotowanie "Golca" odpowiada aktorski duet Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK). Autorką rysunków, które będzie można zobaczyć podczas czytania bajki, jest także teatralna aktorka,  Aleksandra Listwan.

Bajka zostanie zaprezentowana 16 stycznia o godz. 16.00 na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Choć sztuka jest bezpłatna, to należy wcześniej pobrać ze strony darmowy kod dostępu. Lepiej się pospieszyć, gdyż liczba biletów jest ograniczona.

(Dawid Stefanik, "Legnicki teatr zaprasza najmłodszych widzów na bajkę. Jak uzyskać bezpłatny bilet?", https://tulegnica.pl, 11.01.2021)