Pandemia i wielomiesięczne ograniczenia zmusiły organizatorów wydarzeń kulturalnych do wkroczenia w świat cyfrowej technologii sieciowej. Przez większą część ubiegłego roku i początek bieżącego była to jedyna możliwość dotarcia do publiczności. O doświadczeniach z tym związanych w radiowej audycji Macieja Sasa „Wieczór zDolnego Śląska”  opowie w poniedziałek 11 stycznia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. Początek audycji o godz. 20.00.


W początkowym okresie ubiegłorocznego wiosennego lockdownu teatr, także legnicki, sięgnął do archiwów z nagraniami spektakli. W Modrzejewskiej szybko jednak zorientowano się, że nie tędy droga, że potrzebna jest artystyczna odpowiedź na zarazę i wymuszoną przez nią (i towarzyszące jej administracyjne zarządzenia) izolację od publiczności zasiadającej na teatralnej widowni.  Zanim jeszcze minister kultury ogłosił ratunkowy program "Kultura w sieci" legniccy artyści, w całkowitej fizycznej izolacji, przystąpili do realizacji pierwszej w Polsce teatralnej premiery online. Tak powstał zespołowo zrealizowany dwuczęściowy "Nowy Dekameron" wg Boccaccia, który na ekranach komputerów i smartfonów można było obejrzeć  już w początku maja.

Po wakacyjnej przerwie w legnickim programie teatralnym pojawiły się kolejne sieciowo-filmowe premiery, takie jak "E-migrant" Martyny Majewskiej czy polsko-ukraińskie "Chlebem i solą"/„Хлібом-сіллю” w reżyserii Rafała Cielucha z udziałem aktorów z Legnicy i Iwano-Frankiwska. Teatr uczył się także techniki streamingu ze sceny wyposażając się w urządzenia niezbędne do takich realizacji. Dzięki temu mógł pokazać "Króla Leara" wprost z legnickiej Sceny Gadzickiego sieciowej publiczności Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Nawet zaplanowaną na jesień podróż ze spektaklem duetu PiK "Wierna wataha" w ramach programu Teatr Polska legniczanie odbyli niekonwencjonalnie. Nagrali i zmontowali przedstawienie, by - w terminach umówionych ze współpracującymi z teatrem ośrodkami kultury w regionie - wyemitować spektakl na specjalnie do takich celów stworzonej platformie wirtualnamodrzejewska.pl dla publiczności w Chojnowie Bogatyni, Brzegu Dolnym, Głogowie, Żarach, Złotoryi oraz w Bolesławcu.

Streaming wprost ze sceny umożliwił zaprezentowanie także dramatyzowanego czytania czarnej komedii Hanocha Levina "Wszyscy chcą żyć" wyreżyserowanej przez Łukasza Kosa oraz pierwszych dwóch odcinków dystopijnego serialu Magdy Drab "5.0" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Do sieci przeniosły się zajęcia edukacyjne i inne teatralne wydarzenia.

O tych właśnie doświadczeniach i przyszłości technologii sieciowej dla dolnośląskiej kultury w poniedziałkowym programie radiowym  „Wieczór zDolnego Śląska”  z szefem legnickiej sceny Jackiem Głombem rozmawiać będzie zdalnie Maciej Sas. Czy zmieniła się grupa odbiorców, czy inni ludzie oglądają wydarzenia kulturalne w sieci niż na żywo zasiadając na widowni? Jak zarobić na przedstawieniach w sieci? Tu też niezbędne są inwestycje, a ewentualne zyski są wielką tajemnicą.  Czy dla instytucji kultury nie będzie już powrotu do świata sprzed epidemii? Jak długo będzie trwało odbudowywanie tego, co funkcjonowało przed doświadczeniem pandemii? Jakie będą zasady obowiązujące publiczność, czy na widownię wejdą tylko ci, którzy przedstawią zaświadczenie o szczepieniu? To pytania, które mogą pojawić się w wieczornej rozmowie, do udziału w której gospodarz programu zaprosił także Wojciecha Dąbrowskiego z Teatru Komedia we Wrocławiu oraz Mariusza Dziubka z Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

POSŁUCHAJ zapisu rozmowy.

Grzegorz Żurawiński