Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, mimo ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, utrzymuje wysoką aktywność. Dzisiaj (w sobotę 9 stycznia) widzowie zobaczą kolejną premierę. Będzie to drugi odcinek pięcioczęściowego serialu transmitowanego na żywo w internecie. Przedstawienie jest fantazją na temat tego, jak za 20 lat będzie wyglądał nasz świat. Relacja Andrzeja Lamparta.


Serial to rzadkość na teatralnych scenach. W Legnicy na taką formę zdecydowano się ze względu na panujące ograniczenia sanitarne. W każdym z odcinków występuje inna grupa aktorów. Scenariusz napisała aktorka legnickiego teatru Magda Drab, a przedstawienie reżyseruje Piotr Ratajczak.

Jackowi Głombowi kierującemu od 26 lat Teatrem Heleny Modrzejewskiej, w tym roku kończy się dyrektorska kadencja. Urząd marszałkowski we Wrocławiu, któremu scena podlega, tym razem zapowiedział ogłoszenie konkursu na to stanowisko. Postępowanie rozpocznie się 16 lutego i potrwa do końca czerwca. Im bliżej do konkursu, tym więcej emocji. Urząd marszałkowski zasypywany jest apelami i petycjami z poparciem dla dyrektora. W internecie ruszyła nawet specjalna akcja #ZostawGłomba.

W ostatnich dniach apel do zarządu województwa, aby przedłużył Jackowi Głombowi kadencję bez przeprowadzania konkursu, wystosowało 35 dyrektorów polskich teatrów. Ich zdaniem scena bez takiego lidera jak Jacek Głomb może popaść w marazm i stracić na znaczeniu.

OBEJRZYJ! W relacji dla programu Fakty (początek w 8 min. 50 sek.) wypowiadają się: Jacek Głomb - dyrektor legnickiego teatru oraz Michał Nowakowski - rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego. Do ilustracji wykorzystano m.in. fragmenty pierwszego odcinka serialu Magdy Drab "5.0" oraz fragmentu teledysku wspierającego akcję #zostawGłomba.

(Andrzej Lampart, "Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy z kolejną premierą", https://wroclaw.tvp.pl, 9.01.2021)