36 dyrektorów scen teatralnych i operowych w Polsce, Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Artur Barciś i widzowie apelują do dolnośląskiego marszałka #zostawGłomba. Dyrektorzy wyrazili nadzieję, że marszałek i cały zarząd Dolnego Śląska "jest w stanie ochronić zasłużoną legnicką scenę przed politycznymi i pozamerytorycznymi naciskami". W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Magdalena Kozioł.


"Nie zmienia się sternika w trakcie burzy" - tak w apelu do zarządu województwa dolnośląskiego napisało 36 dyrektorów scen teatralnych i operowych z całej Polski, wzywając władze regionu, by zrezygnowały z ogłoszenia konkursu na szefa Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Jacek Głomb, który z sukcesami prowadzi placówkę od 26 lat, ma kontrakt do końca sierpnia przyszłego roku i nie może liczyć na jego przedłużenie.

Kultura. Markowy teatr z sukcesami

Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, Jacek Jakiel, szef Opery na Zamku w Szczecinie, Maciej Englert z Teatru Współczesnego w Warszawie, Konrad Imiela kierujący Teatrem Muzycznym "Capitol" we Wrocławiu i inni uważają, że legnicka instytucja funkcjonuje doskonale pod względem artystycznym i organizacyjno-finansowym: "Została uformowana przez Jacka Głomba i jego współpracowników", a sam teatr jest "zjawiskiem znanym, markowym, rozpoznawalnym zarówno w Polsce, jak i za granicą, posiadającym w swoim dorobku niezliczone sukcesy najwyższej rangi".

Dyrektorzy wyrazili nadzieję, że marszałek i cały zarząd Dolnego Śląska "jest w stanie ochronić zasłużoną legnicką scenę przed politycznymi i pozamerytorycznymi naciskami".

Marszałek: "Trzeba stanąć do konkursu"

Po co ten konkurs, skoro wcześniej Jackowi Głombowi przedłużano kontrakty?

- Doceniam pracę i osiągnięcia dyrektora Głomba, ale, tak jak w większości instytucji kultury, trzeba stanąć do konkursu i przedstawić wizję rozwoju instytucji na kolejne lata - mówił w rozmowie z "Wyborczą" marszałek Cezary Przybylski, przywołując samorządowców: wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy poddają się wyborczej weryfikacji.

Nie rozumieją tego pracownicy Modrzejewskiej: Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny”, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej oraz widzowie. Już we wrześniu przygotowali petycję w obronie Głomba "Nie pozwólmy zniszczyć Teatru Modrzejewskiej w Legnicy" zapewniając, że obecny dyrektor to "pierwsza liga", a do Legnicy zapraszana jest obecnie czołówka polskich reżyserów teatralnych.

Znani aktorzy bronią dyrektora teatru

Ok. 3 tys. zebranych podpisów nie zrobiło wrażenia na władzach regionu. Także nazwiska, jakie stanęły w obronie Jacka Głomba i legnickiej sceny, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Mirosław Baka, Artur Barciś, Magdalena Łazarkiewicz, Sylwia Chutnik, Joanna Koś-Krauze oraz była dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta Anda Rottenberg.

Dlatego Legnica się nie poddaje. W połowie grudnia w mediach społecznościowych wystartowała akcja #zostawGlomba. Aktorzy Zuza Motorniuk i Mateusz Krzyk w Wigilię opublikowali "Balladę dla marszałka" i zaśpiewali: "Zamiast siać chaos i kolejne zamieszanie, lepiej zmień zdanie, proszę zmień zdanie".

W ratowanie Modrzejewskiej na Fb murem w grudniu stanęli m.in.: Romuald Wicza-Pokojski, reżyser, Dyrektor Opery Bałtyckiej, Andro Enukidze, reżyser i dyrektor Teatru im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Alina Moś-Kerger, reżyserka i dramatopisarka Barbara Sikorska-Bouffał, kostiumograf - członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Kiedy stało się jasne, że w Modrzejewskiej szykuje się konkurs, Jacek Głomb mówił "Wyborczej": -  Rozumiem, że marszałek myśli inaczej i pragnie działać transparentnie. We wszystkich instytucjach kultury przeprowadził lub przeprowadzi konkursy na dyrektora, taki przynajmniej pogląd usłyszałem. Problem w tym, że sytuacja w naszej instytucji wydaje się stabilna.

Przekonuje, że jego placówce trudno zarzucić, że się nie rozwija artystycznie: - Bo, mimo pandemii, zrealizujemy w tym roku pięć premier. Poza tym mamy też nowe projekty, jak choćby Przystanek Piekary, a także pozyskujemy nowe środki, ponad 1 mln zł do tej pory w roku 2020.

(Magdalena Kozioł, "W obronie Jacka Głomba stanęło 36 dyrektorów teatrów i znani aktorzy", https://wroclaw.wyborcza.pl, 8.01.2021)