Instytut Grotowskiego i Teatr Modrzejewskiej szykują spotkanie „Made in Legnica” w ramach nowego cyklu „Żywe kultury teatru”, czyli prezentacji ważnych zjawisk teatralnych przygotowany przez Instytut Grotowskiego. W jego ramach raz na kwartał będą odbywały się spektakle oraz spotkania z twórcami i zespołami, którzy wypracowali własne metody pracy i stworzyli oryginalny język teatralny. Depesza Polskiej Agencji Prasowej.


Rzeczniczka Instytutu Katarzyna Spychała wyjaśniła, że w programie „Żywe kultury teatru” znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru.

- Ich wspólnym mianownikiem będą przejawiająca się na wielu poziomach kategoria „żywości”, czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza – powiedziała.

Cykl zainauguruje 18 stycznia spotkanie online z reżyserem i dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jackiem Głombem. - Za jego dyrekcji, od 1994 r., teatr czynnie kreuje nową tożsamość Legnicy i Dolnego Śląska. Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje. Legnicki zespół to kwintesencja wspólnotowości, partnerstwa, zawodowego zaangażowania (...) oraz autonomiczności w artystycznej współpracy z reżyserem nad spektaklem – podkreśliła Spychała.

Dodała, że spotkanie zatytułowane „Made in Legnica” będzie dotyczyło genezy i kształtowania się wyjątkowości „drużyny Modrzejewskiej”, a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret. Transmisję spotkania będzie można oglądać na Facebooku Instytutu.

Tydzień później, 25 stycznia, w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” Instytutu zaprezentowany zostanie spektakl „Orkiestra” legnickiego teatru. Jak tłumaczyła Spychała, inspiracją do jego powstania były wspomnienia robotników przybywających z całej Polski do Zagłębia Miedziowego wraz z odkryciem złóż miedzi w 1957 r. i powstaniem KGHM-u.

- To spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia. W tle losów członków górniczego zespołu muzyków przebrzmiewają echa historycznych wydarzeń – zapowiedziała.

(PAP, "Instytut Grotowskiego i Teatr Modrzejewskiej szykują spotkanie „Made in Legnica”", źródło: https://wroclaw.tvp.pl, 8.01.2021)