36 dyrektorów teatrów z całej Polski podpisało się pod apelem do marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa dolnośląskiego, by odstąpili od przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Dyrektorzy wzywają zarząd do przedłużenia kontraktu z Jackiem Głombem, który od 26 lat z sukcesami kieruje tą sceną. Pisze Piotr Kanikowski.


Pod apelem w sprawie legnickiego teatru podpisały się wielkie autorytety, dyrektorzy teatrów i i zarazem szefowie prestiżowych festiwali teatralnych takich jak Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, krakowska Boska Komedia czy Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Pismo przesłane dziś pocztą elektroniczną do włodarzy Dolnego Śląska jest nie tylko wyrazem wsparcia dla Jacka Głomba, ale też przestrogą przed doprowadzeniem do rozpadu kolejnej ważnej dla kultury instytucji. Sygnatariusze apelu wzywają do odwagi, przeciwstawienia się politycznym, pozamerytorycznym naciskom. Nie ma, ich zdaniem, żadnego powodu, by zmieniać dyrektora legnickiej sceny. Zwłaszcza w trudnym dla teatrów okresie pandemii.

“Teatr legnicki jest doskonale funkcjonującą instytucją, zarówno pod względem artystycznym, jak i organizacyjno-finansowym. Ten odnoszący sukcesy i wielokrotnie nagradzany Teatr został uformowany przez dyrektora Jacka Głomba i jego współpracowników na przestrzeni ponad ćwierćwiecza. Jest zjawiskiem znanym, markowym, rozpoznawanym zarówno w Polsce, jak i zagranicą, posiadającym w swym dorobku niezliczone sukcesy najwyższej rangi. Zjawiskiem dalekim od wypalenia, wciąż żywym, prestiżowym, poważanym przez widzów, krytykę i środowisko teatralne, kapitalnie przy okazji promującym zarówno Legnicę, jak i Dolny Śląsk. Warto pamiętać, że gdy Jacek Głomb zaczynał swoją dyrekcję, legnicki Teatr nie istniał jako autonomiczna scena dramatyczna. Od wielu lat stał się instytucją autorską, a takowym – gdy zabraknie lidera – często grozi marazm i utratą znaczenia. Taka sytuacja byłaby ogromną niepowetowaną stratą dla kultury Dolnego Śląska” – piszą dyrektorzy polskich teatrów.

Część nazwisk, widniejących pod apelem, można odnaleźć też na liście ponad 3 tysięcy osób, które podpisały się pod petycją przekazaną marszałkowi Dolnego Śląska w październiku 2020 roku. Formalnie petycja nie została jeszcze rozpatrzona, ale rzecznik marszałka poinformował, że zarząd województwa się z nią zapoznał i że nie zmienił pod jej wpływem zdania w sprawie konkursu. Nadal chce go przeprowadzić. Uporu marszałków nie złamały protesty załogi ani prośby publiczności.

31 sierpnia 2021 roku Jackowi Głombowi wygaśnie czteroletni kontrakt na kierowanie Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Po raz pierwszy organ prowadzący nie chce go przedłużyć bez przeprowadzania konkursu, choć prawo stwarza taką możliwość W lutym ma zostać uruchomiona procedura konkursowa. Jacek Głomb będzie mógł w niej wziąć udział – na takich samych zasadach, jak pozostali kandydaci.

(Piotr Kanikowski, "Zostaw Głomba. Apel dyrektorów polskich teatrów", https://24legnica.pl, 7.01.2021)