Za dyrektorem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jackiem Głombem stanęli dyrektorzy teatrów w całej Polsce. Apelują do zarządu województwa o cofnięcie kontrowersyjnej decyzji w sprawie przeprowadzenia konkursu na nowego dyrektora teatru. Szczegóły poniżej, a w galerii zdjęć pełna treść apelu (tutaj). Pisze Klaudia Korfanty.


Jacek Głomb zarządza Teatrem Modrzejewskiej od 26 lat. To dzięki niemu nasz legnicki teatr dziś znany jest i ceniony w całej Polsce, a także wielu innych krajach.

Kilka miesięcy temu zarząd województwa dolnośląskiego z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia konkursu na dyrektora legnickiego teatru, który miałby objąć kierownictwo od sezonu 2021/2022. Kadencja Jacka Głomba kończy się 31 sierpnia 2021 roku. Sytuacja jest o tyle dziwna, o ile zdarzyła się pierwszy raz. Dotychczas korzystano z możliwości przedłużania dyrektorowi kontraktu bez konieczności przeprowadzania konkursu.

Pierwszą reakcją na decyzję zarządu Dolnego Śląska była petycja z inicjatywy Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny. Pod petycją o nieprzeprowadzanie konkursu na dyrektora teatru i pozostawienie na tym stanowisku Jacka Głomba podpisało się ponad 3000 osób. Z decyzją nie zgadzają się także dyrektorzy największych teatrów w Polsce. To właśnie oni dzisiaj (7 stycznia) dostarczyli apel do Marszałka, Wicemarszałków oraz Członków Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

"Ten odnoszący sukcesy i wielokrotnie nagradzany Teatr został uformowany przez dyrektora Jacka Głomba i jego współpracowników na przestrzeni ponad ćwierćwiecza" - podkreślają dyrektorzy w apelu. Zaznaczają, że jeśli teatr straci lidera w postaci Jacka Głomba, będzie to "niepowetowaną startą dla kultury Dolnego Śląska".

"Wyrażamy nadzieję, że Pan Marszałek i Zarząd Województwa Dolnośląskiego jest w stanie ochronić zasłużoną legnicką scenę przed politycznymi i pozamerytorycznymi naciskami".

Pod apelem podpisało się 35 dyrektorów teatrów i oper w Polsce, m.in.: Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie, Krzysztof Torończyk, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, Maciej Nowak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Aktorzy Teatru Modrzejewskiej zaznaczają, że decyzja przeprowadzenia konkursu na dyrektora teatru skierowana jest przeciwko Jackowi Głombowi, ale w konsekwencji uderzy w cały teatr, kulturę, a w dalszej kolejności także w samą Legnicę. Wydaje się oczywiste, że zarząd, podejmując taką decyzję, chce usunąć Jacka Głomba ze stanowiska dyrektora.

(Klaudia Korfanty, "Legnica. Dyrektorzy teatrów w Polsce apelują o pozostawienie Jacka Głomba na stanowisku dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy", https://legnica.naszemiasto.pl, 7.01.2020)