Pandemiczny rok 2020 wymusił wiele zmian w artystycznej aktywności legnickiego Teatru Modrzejewskiej. W rezultacie twórcy chwycili za kamery, a efekty ich pracy można w dowolnym momencie oglądać na ekranach komputerów. W teatralnym serwisie You Tube aktualnie dostępne są bezpłatnie  trzy takie realizacje: "Nowy Dekameron", "E-migrant" oraz "Chlebem i solą".


"Nowy Dekameron" wg Boccaccia to dwuczęściowa zespołowa realizacja filmowa i - podobnie jak literacki oryginał - zbiór nowel, który legniccy artyści stworzyli niezależnie od siebie w warunkach domowej izolacji. Była to pierwsza premiera w polskim teatrze czasu pandemii wyemitowana na początku maja ub. roku w sieci. Powstał wielobarwny patchwork z 21 elementów, w których dość swobodnie skorzystano z 14 (z setki) nowel "Dekameronu", 4 pieśni, a także z Prologu i w pewnej mierze z Posłowia. Legniccy aktorzy, wsparci innymi współtwórcami tej kompozycji, sami dokonali wyboru motywów, a także formy, w jakiej swoje fragmenty całości samodzielnie zrealizowali. W efekcie oglądamy elementy teatru telewizji, filmu, stylizacji na kino nieme i to z gatunku noir, teatru cieni i lalkowego oraz - nie mniej różnorodne formalnie i muzycznie - teledyski z muzyką Łukasza Matuszyka. Aktorzy-realizatorzy sięgnęli też po komputerowo wspomagane, bardzo plastyczne i różnorodne formy animacji filmowej, często pozostając w konsekwencji poza kadrem swoich kompozycji. Całość można oglądać na kanale You Tube Teatru Modrzejewskiej do końca marca 2021 r.

"E-migrant" wg scenariusza i w reżyserii Martyny Majewskiej to produkcja filmowa zrealizowana w plenerach podlegnickiego jeziora w Kunicach adresowana głównie do młodych widzów. Inspiracji dla oryginalnego scenariusza można doszukiwać się w reporterskiej książce amerykańsko-australijskiej dziennikarki Susan Maushart "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji", w której autorka opisała rodzinny eksperyment radykalnego detoksu i odłączenia się od sieci atomizującej i degenerującej relacje społeczne. Legnicka realizacja to jednak całkowicie autorska opowieść o młodzieńcu, który przeżywa klasyczny bunt okresu dojrzewania połączony ze strachem przed dorosłością. Bohater  porzuca szkołę i rodzinę, ucieka na wyspę, bo najzwyczajniej nie wie jak i po co ma żyć. Wie jednak, że nie chciałby żyć tak, jak jego rodzice. Tak, jak dyktują mu społecznie uznane i akceptowane normy oraz wychowawcza triada: rodzina - szkoła - kościół. Ważniejszym źródłem inspiracji dla tego filmu był jednak dziewiętnastowieczny zbiór esejów Henry'ego Davida Thoreau ("Walden, czyli życie w lesie"). To tekst, który współcześnie przeżywa swoją drugą młodość stając się biblią współczesnych ekologów i ekoentuzjastów, w którym autor opisał refleksje z dwuletniej ucieczki przed cywilizacją, by ostatecznie dojść do dość oczywistego wniosku, że każdy powinien odnaleźć swój indywidualny sposób na życie. Bohater legnickiej opowieści filmowej, w którym buzują hormony, najwyraźniej "dryfuje" w rytm piosenki "Jeziorko" Tymka, która - przewijając się przez całość opowieści - staje się efektownym muzycznym lejtmotywem filmu niczym sznur, na który nanizano paciorki kolejnych sekwencji. Do 30 czerwca 2021 roku film będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej.

„Chlebem i solą” /„Хлібом-сіллю” to kolaż filmowy składający się z ośmiu etiud w poetyce verbatimu, a zatem teatru dokumentalnego wykorzystującego autentyczne, nieprzekształcane wypowiedzi i zachowania pierwowzorów bohaterów. Powstała kompilacja kilku prawdziwych historii, które wydarzyły się współcześnie na styku między Polakami i Ukraińcami, ale też z echem krwawej przeszłości w tle. Większość akcji dzieje się w w Polsce, która dla wielu Ukraińców stała się miejscem wzmożonej emigracji w poszukiwaniu pracy i zarobku, czasami z nadzieją na nowe życie, ale też miejscem ucieczki przed wojną. Całość stworzono metodą kwerendy i opracowywania historii o współczesnych relacjach Polaków i Ukraińców według scenariusza i w reżyserii Rafała Cielucha w zdalnej współpracy i z udziałem artystów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Realizacja dedykowana jest coraz liczniejszej mniejszości ukraińskiej w Polsce, ale również Polakom, którzy chcieliby wykroczyć poza stereotypowe postrzeganie naszych relacji z najbliższymi sąsiadami. Również ta realizacja do 30 czerwca 2021 roku będzie dostępna bezpłatnie na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej.

Grzegorz Żurawiński