To pierwszy w historii teatru Modrzejewskiej serial teatralny i pierwszy w historii serial science-fiction. W sobotę 9 stycznia o godz. 19.00 na legnickiej Scenie Gadzickiego odbędzie się premiera drugiego odcinka serialu Magdy Drab "5.0" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Pisze Anna Gwóźdź.


Pierwszy raz legnicki teatr wszedł w przestrzeń przyszłości i komentuje rzeczywistość za pomocą opowieści fantasy. W pierwszym odcinku twórcy zabrali publiczność w kosmos. Tym razem będzie o przeznaczeniu i genetycznym wykluczeniu w roku 2053.

- W drugim odcinku serialu pozostaniemy na Ziemi. Przeniesiemy się do roku 2053. Nasze bohaterki urodziły się w 2020 roku. W dzieciństwie zostały poddane testom genetycznym i niestety tych testów nie zaliczyły, zostały uznane przez system za słabe genetycznie i trafiły do tzw. niebytu jako "ludzie śmieci". Tak wygląda ten szalenie ponury świat, w którym rządzi władza totalitarna reprezentowana przez uczłowieczonego humanoidalnego robota, który w drugim odcinku stanie się czymś więcej niż człowiek – wyjaśnia reżyser serialu Piotr Ratajczak.

- W kolejnym odcinku rozmawiamy o przeznaczeniu, którego nie można uniknąć. Jest to bowiem zapisane w ludzkim genomie. Będzie o wykluczeniu genetycznym, które jest bardzo prawdopodobne w najbliższych latach – zauważa autorka scenariusza Magda Drab.

Drugi – premierowy - odcinek serialu teatralnego Magdy Drab można będzie obejrzeć 9 stycznia o 19.00 na platformie wirtualnamodrzejewska. Wystarczy się zarejestrować i pobrać bezpłatny kod dostępu. W tym odcinku "5.0" wystąpią Magda Drab, Katarzyna Dworak i Gabriela Fabian.

Pierwszy odcinek serialu zostanie powtórzony w piątek 8 stycznia o godzinie 19.00 na teatralnym kanale YouTube.

(Anna Gwóźdź, "„5.0”, czyli serial teatralny w pięciu odsłonach", https://kulturalia.lca.pl, 5.01.2021)