W sobotę 9 stycznia o godz. 19.00 na legnickiej Scenie Gadzickiego premiera drugiego odcinka dystopijnego serialu teatralnego Magdy Drab "5.0" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Widzowie będą mogli go obejrzeć bezpłatnie w bezpośredniej transmisji ze sceny po rejestracji na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Tym razem będzie o przeznaczeniu i genetycznym wykluczeniu w rzeczywistości roku 2053.


Ledwie 19 grudnia ze Sceny Gadzickiego transmitowano pierwszy z pięciu zaplanowanych odcinków serialu sci-fi  "5.0", w którym bohaterowie odbyli pionierską wyprawę na Marsa w czasach podemokratycznych, gdy władzę na Ziemi sprawują komputerowe algorytmy, media służą wyłącznie rozrywce, trudno odróżnić prawdę od wirtualnej kreacji, a ludzkie narządy można wyprodukować i wymienić. Jednak nie zagrożenia o charakterze technologicznym były kluczem do tej scenicznej opowieści lecz: egoizm, pycha, brak empatii i skłonność do przemocy człowieka, który najwyraźniej nie udał się ziemskiemu ekosystemowi.  W efekcie rozwiązań problemów, których jest sprawcą, władca planety poszukuje na sposób właściwy totalitarnym dyktaturom (w piątek 8 stycznia o godz. 19.00 na You Tube Teatru Modrzejewskiej będzie można obejrzeć nagranie tego odcinka).

- Robimy pierwszy w historii naszego teatru serial. Rzucamy się na formę, której nie znamy i której się uczymy. Mam jednak nadzieję, że nadejdzie czas, gdy zagramy ten serial na żywo z udziałem publiczności na widowni, bo w takim celu go realizujemy. Kluczowe dla serialu pytania, czy tak będzie wyglądała nasza przyszłość, dają mało optymistyczne odpowiedzi - powiedział we wtorek 5 stycznia podczas zdalnej konferencji prasowej dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Władza, wybór, przemoc, miłość, dziecko – to problematyka, której poświęcone są kolejne części tej dystopii. Każda z nich to inni bohaterowie i zmieniająca się narracja. Drugi odcinek serialu "5.0" nosi tytuł "Przeznaczenie" i przeniesie akcję do roku 2053.

- Tym razem pozostaniemy na Ziemi. Spotkamy się w rzeczywistości genetycznego totalitaryzmu. Dwie bohaterki urodzone w roku 2020 w dzieciństwie zostały poddane testom genetycznym i - z odmiennych powodów - przez system uznane zostały za nieprzydatne jako "ludzie śmieci". Władza totalna jest w tym odcinku reprezentowana przez humanoidalnego robota, który stanie się czymś więcej niż człowiek. Wkroczy nawet w obszar sztuki, jak się wydaje, zastrzeżony dotychczas wyłącznie dla ludzi - objaśnia reżyser serialu Piotr Ratajczak.

- Skupiamy się na tym, co jest przez człowieka oczekiwane, ale też niepokojące. Na ile wiedza i rozwój może prowadzić do przekroczenia norm etycznych. W tym odcinku będzie o przeznaczeniu, którego nie można uniknąć, bowiem zapisane jest w ludzkim genomie. Będzie zatem o wykluczeniu genetycznym, które może stać się rzeczywistością bliższą, niż się wydaje - zauważa autorka scenariusza Magdalena Drab.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Serial "5.0". Odcinek 2. Scenariusz: Magdalena Drab, reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Tomasz Lewandowski, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska. Występują: Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian. Premiera 9 stycznia o godz. 19.00. Transmisja ze Sceny Gadzickiego na platformie wirtualnamodrzejewska.pl.

Grzegorz Żurawiński