„Całe życie wyglądała jak Claudia Schiffer, zdążyła umrzeć, zanim zamieniła się w pomarszczonego, zrzędliwego grzyba i zanim opadł jej tyłek.” 18 grudnia 2020 roku wrocławski zespół Teatru Układ Formalny pokaże fragmenty pracy nad spektaklem „Czarownice” Magdy Drab w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Zapowiedź twórców przedstawienia online.

A teraz weź głęboki oddech i zastanów się… Co kryje się pod słowami współczesna czarownica? Może dzikuska? Nieobyta? Śmierdząca? Ohydna? Nieporadna? Pustelniczka? A może… no właśnie jaka?

18 grudnia 2020 roku zespół Układu Formalnego pokaże fragmenty pracy nad spektaklem „Czarownice” w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Będzie to niezwykle intymne i ważne spotkanie – szczególnie przy pracy nad tak delikatną materią, jaką jest próba uchwycenia wielowymiarowego kobiecego świata na tle współczesnego dyskursu, który ucieka się do tworzenia kolejnych klisz i wzorców.

Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice!

Aktorki: Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz i Olga Żmuda – są trzy, bo to ładna liczba. Trzy czarownice to w sam raz? O trzy za dużo? A może właśnie za mało?

Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat - choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał. Gra z nimi Klara Wojtkowska – muzyczka teatru ceremonii, odpowiadająca dziewczynom afrykańskimi instrumentami i śpiewem. Muzyka dopełni cały obrzęd…

Taniec, śpiew, szał i… Jak myślicie? Co dalej?

TERMIN: 18 GRUDNIA 2020 - 18:00 (piątek). MIEJSCE: streaming online przez Facebooka. REALIZATORZY: scenariusz MAGDALENA DRAB, reżyseria KAROLINA KOWALCZYK, scenografia KLAUDIA LASZCZYK, obsada WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, OLGA ŻMUDA, muzyka KLARA WOJTKOWSKA, ruch sceniczny PIOTR MATEUSZ WACH, grafika KLAUDIA LASZCZYK, kierownik produkcji JERZY GÓRSKI.

(Internet, "Układ Formalny zaprasza na "Czarownice" w procesie", https://e-teatr.pl, 16.12.2020)