Fotografik i operator kamery pracujący dla legnickiego teatru po raz kolejny zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jurorzy VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej docenili prace Karola Budrewicza w kategorii zestaw dokumentacyjny z przedstawienia. W finale konkursu przyznali mu wyróżnienie i 1000 zł nagrody.

Wyniki konkursu ogłosiła zdalnie w sieci we wtorkowy wieczór 15 grudnia w imieniu Instytutu Teatralnego Joanna Biernacka-Płoska.  Uzasadniając wyróżnienie powiedziała, że w zestawie fotografii Karola Budrewicza doceniono podjęcie się próby zmierzenia się z pandemiczną rzeczywistością teatru w sieci i wyjątkowe fotografie z ekranu komputera.

Nadesłany na konkurs zestaw zdjęć Karola Budrewicza (był jednym z dziesięciu zakwalifikowanych do finału konkursu) idealnie wpasował się w czas, w jakim funkcjonował zarówno teatr, jego twórcy, jak i fotografik-dokumentalista. Legnicki artysta postawił na bardzo nietypową realizację - sfotografował serię kadrów z ekranu komputera podczas emisji online "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia - zespołowej realizacji legnickich aktorów i ich przyjaciół wyprodukowanej wiosną br. w warunkach domowej izolacji i zamknięcia teatru.

Podczas łączenia się na żywo z nagrodzonym, który zwyczajowo dziękował za wyróżnienie, nawet ślepy zauważył minibaner, który przygotował sobie i wystawił pod kamerę wyróżniony. Był to napis #zostawGłomba odnoszący się do zamiaru władz województwa, by ogłosić wiosną przyszłego roku konkurs na dyrektora legnickiego teatru.

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne. Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac. W zeszłorocznej edycji padł rekord – wzięło w niej udział 118 fotografów w wieku od 15 do 75 lat, którzy łącznie zgłosili prawie 2000 zdjęć.

Wystawy pokonkursowe odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach. Z powodu pandemii i ograniczeń, które dotknęły polskie teatry, w tegorocznej edycji konkursu uczestniczyła jednak zdecydowanie mniejsza liczba fotografików, mniej było też prac nadesłanych na konkurs.

Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Przemysław Jendroska, któremu Jury przyznało I miejsce zarówno w kategorii „Teatralne zdjęcie sezonu”, jak i w kategorii „Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”.

Grzegorz Żurawiński