W Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy Piotr Ratajczak reżyseruje teatralny serial science-fiction “5.0″. Premiera pierwszego z pięciu odcinków – na żywo, ale ze względu na pandemię z publicznością online – odbędzie się w sobotę 19 grudnia o 19  na platformie https://wirtualnamodrzejewska.pl. Bilety kosztują 20 złotych za jeden odcinek. Jak je zdobyć, piszemy pod tym tekstem zaznacza Piotr Kanikowski.


Przyszłość – jak tłumaczy Magda Drab, autorka tekstu – to stan, w który przywykliśmy wchodzić niepostrzeżenie, lekko, jakby mimochodem. Traktowaliśmy ją jako coś oczywistego i w miarę przewidywalnego. Szalone tempo zmian, zagrożenie katastrofą klimatyczną sprawia, że gdy próbujemy wybiegać myślą poza teraźniejszość, coraz częściej trafiamy w pustkę, Pisząc “5.0″ Magda Drab spróbowała sobie mimo wszystko tę migotliwą i nieoczywistą przyszłość wyobrazić. Snując wizje, które przybrały kształt pięciu opowiedzianych w serialu historii, starała się opierać na solidnych naukowych podstawach.

- Myśleliśmy o takiej formule jak w telewizyjnym serialu “Black Mirror” – mówi Magda Drab, autorka tekstu. – Kluczem jest dłoń, którą człowiek zostawia na planecie jak piętno i która jest zarazem najprostszym narzędziem komunikacji. Symbolika kolejnych palców tej dłoni podsuwa tematy odcinków.  W pierwszym polecimy w kosmos. Będzie też trochę o polityce. W drugim wskazujemy, kto jest potrzebny, a kto nie. Trzeci poświęcimy dobrym i złym emocjom. W czwartym, wywiedzionym z serdecznego palca, zajmiemy się miłością. W piątym opowiemy o dzieciach.

Serialową formę po trosze wymusiła pandemia. Dzięki temu aktorzy mogą pracować w małych grupach nad kolejnymi odcinkami, udostępnianymi premierowo w streamingu jeden po drugim  przez najbliższe dwa miesiące. Będzie to żywy teatr, a nie wcześniej zarejestrowane widowisko, co Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, mocno podkreśla. W przyszłości, po zdjęciu pandemicznych obostrzeń, “5.0″ będzie grane jak inne spektakle z publicznością na widowni.

Próby zostały maksymalnie skondensowane. Na przygotowanie każdego odcinka są tylko dwa tygodnie. Aktorzy i realizatorzy najpierw korzystają z aplikacji Zoom służącej do komunikacji na odległość, a potem przez tydzień intensywnie próbują tekst na scenie.

- Pierwszy raz współpracuję z teatrem w Legnicy – mówi Piotr Ratajczak, reżyser. – Uważam, że to jeden z najważniejszych zespołów w Polsce. Cieszę się z tej pracy, odpowiada mi kosmiczne tempo, jakie sobie narzuciliśmy, i czuję, że wspólnie szukamy nowych form teatralnych.

Czy za cenę biletu – niewygórowaną, 20 zł – można się pozbyć lęku o przyszłość? Autorzy “5.0″ nie dają takich gwarancji. - Zrobimy skok w przyszłość – zapowiada Magda Drab. – Popatrzymy. Porozglądamy się. Niektóre rzeczy będą jak lekarstwo na nasze niepokoje. Inne przeciwnie, będą wywoływać sentymentalne rozrzewnienie.

Możecie zostać widzami tego wydarzenia, kupując bilet za 20 zł poprzez wpłatę na konto Teatru Modrzejewskiej w Legnicy: SANTANDER BANK POLSKA S.A. 49 1090 2066 0000 0001 1617 6396. W tytule przelewu proszę koniecznie podać adres mailowy, na który teatr wyśle kod dostępu do spektaklu. Liczba miejsc ograniczona!

(Piotr Kanikowski, "Teatralny serial “5.0″, czyli przyszłość wg Magdy Drab", https://24legnica.pl, 15.12.2020)