W sobotę 19 grudnia na Scenie Gadzickiego premierowy odcinek futurystycznego serialu "5.0" transmitowany do sieci odpłatnie na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. We wtorek 15 grudnia na radiowej antenie z autorką scenariusza Magdą Drab i reżyserem Piotrem Ratajczakiem rozmawiać będzie o nim Grzegorz Chojnowski. Początek audycji o 16.15.


Z zapowiedzi prowadzącego program i rozmowę: "16:15/ Teatr Modrzejewskiej w Legnicy tym razem proponuje serial. 19 grudnia premiera „5.0” – transmisja wprost ze Sceny Gadzickiego pierwszego odcinka serialu teatralnego Magdy Drab, w reżyserii Piotra Ratajczaka".

Zaplanowano pięć odcinków serialu (każdy 45 - 60 min.). W każdym wystąpi inna grupa aktorów Teatru Modrzejewskiej. Mimo że pierwszy odcinek (zapewne także drugi, w styczniu 2021) transmitowany będzie ze sceny do sieci (streaming) to zamiarem twórców jest robienie normalnego teatru, z publicznością na widowni. Na razie nie wiadomo jednak kiedy będzie to możliwe. Bez względu jednak na wszystko serial w całości grany będzie w przyszłości dla publiczności zasiadającej na widowni legnickiego teatru.

Każdy odcinek będzie całością na wybrany temat. Wszystkie toczyć się będą w niezbyt odległej przyszłości, wobec której rodzi się wiele niepokojów, co do losów ludzkości i zamieszkałej przez nią planety. Odcinek pierwszy to kosmos i polityka w trakcie lotu na Marsa w czasach, gdy ludźmi i państwami sterują komputerowe algorytmy, a zasoby przeludnionej Ziemi ulegają wyczerpaniu.

Inspiracją dla twórców jest brytyjski satyryczny serial fantastycznonaukowy Netflixa "Czarne lustro" ("Black Mirror") stworzony przez Charliego Brookera wobec rzeczywistości, gdy w każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć telewizyjny ekran, monitor lub smartfon - czarne lustro odbijające codzienność naszego wieku. Okazuje się bowiem, że nowe technologie i ich powszechność nie tylko zwiększają komfort i poprawiają jakość życia, ale też zmieniają społeczeństwo w wymiarach psychologicznym, politycznym i moralnym. Część tych zmian daje istotne powody do niepokoju o przyszłość.

Co autorka i reżyser opowiedzieli na radiowej antenie? WYSŁUCHAJ! 

Grzegorz Żurawiński