W najbliższych tygodniach Teatr Śląski w Katowicach wirtualnie zagra dla widzów wiele razy. Jedną z akcji jest wspólne oglądanie 13 grudnia spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada". Do oglądania przedstawienia namawia także zaprzyjaźniony z katowicką sceną Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. W Gazecie Wyborczej Katowice pisze Marta Odziomek.

W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, katowicki teatr zachęca do obejrzenia opowieści ze Śląska i do pamięci o dziewięciu górnikach z Kopalni „Wujek”. Chodzi oczywiście o spektakl „Wujek 81. Czarna ballada”. Przedstawienie jeszcze przed premierą budziło wiele emocji, a od dnia pierwszego pokazu cieszy się ogromnym uznaniem widzów. W muzyczny spektakl zaangażowany był od początku aranżer Hadrian Filip Tabęcki oraz Miuosh.

Całość w reżyserii Roberta Talarczyka powstawała w ścisłej współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W głównych rolach m.in. Dariusz Chojnacki, Grażyna Bułka, Wiesław Sławik oraz kwartet młodych aktorów wyłonionych w drodze castingu.

Spektakl muzyczny, który zazwyczaj grany jest na Dużej Scenie, udało się zrealizować także w formule Teatru Telewizji – i tę wersję będzie można obejrzeć w niedzielę.

Link do bezpłatnego pokazu: https://vod.tvp.pl/website/wujek-81-czarna-ballada,35198573

 - Miałem przyjemność czy raczej nieprzyjemność uczestniczyć w tych wydarzeniach. Wynikiem tego był m.in. spektakl, który miał premierę w 2016 roku, w 35 rocznicę. Dwa lata później powstała wersja  telewizyjna. Zapraszamy was bardzo gorąco, włączcie sobie ten spektakl!  - mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser "Czarnej ballady...".

Do oglądania przedstawienia namawia także zaprzyjaźniony z katowicką sceną Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. W cyklu internetowym "Przystanek Piekary" w niedzielę 13 grudnia o godz. 19 zaplanowano wspólne oglądanie spektaklu, a następnie na kalane YouTube Modrzejewskiej będzie można wysłuchać rozmowy reżysera Roberta Talarczyka z dyrektorem tamtejszej sceny - Jackiem Głombem.

Szczegóły wydarzenia w repertuarze.

(Marta Odziomek, "Śląsk pamięta! Akcja wspólnego oglądania spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada" 13 grudnia", https://katowice.wyborcza.pl, 10, 12.2020)