Tomasz Cymerman, Grzegorz Grecas i Agnieszka Nasierowska to laureaci tegorocznego konkursu dla młodych reżyserów. Legnicki Teatr Modrzejewskiej ogłosił go w marcu br., aby wesprzeć artystów, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii. Podsumowanie w formie rozmowy online Jacka Głomba z laureatami w piątek 11 grudnia o godz. 19.00.


W pierwszej fazie konkursu, który nawiązywał do zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej, komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański i Jacek Głomb po zapoznaniu się z 36 eksplikacjami reżyserskimi wybrała do półfinału sześć propozycji, które zostały nagrodzone wyróżnieniami w wysokości po 3 tys. zł brutto.

Zakończony 31 maja drugi etap  konkursu polegał na przygotowaniu przez zakwalifikowaną szóstkę eksplikacji jednego z klasycznych tekstów dramatycznych zaproponowanych przez teatr. Po ich ocenie wybrano trójkę finalistów Czytelni Modrzejewskiej w kwarantannie. Są to (w kolejności alfabetycznej): Tomasz Cymerman - „Mewa” Antoniego Czechowa, Grzegorz Grecas - „Trojanki” Eurypidesa oraz Agnieszka Nasierowska - „Dobry człowiek z Seczuanu” Bertolta Brechta.

- Z powodu pandemii jury Czytelni Modrzejewskiej zmuszone zostało do podjęcia decyzji na podstawie eksplikacji reżyserskich i laureatami konkursu w 2020 roku zostali wszyscy finaliści. O kontynuacji projektu w 2021 roku poinformujemy w terminie późniejszym - wyjaśnił dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb zapraszając do oglądania rozmowy podsumowującej przedsięwzięcie, którą zrealizowano w ramach Przystanku Piekary.

Rozmowę-podsumowanie oglądać będzie można bezpłatnie na YT, FB i stronie legnickiego Teatru Modrzejewskiej w piątek 11 grudnia. Początek o godz. 19:00.

Grzegorz Żurawiński