Coraz więcej emocji budzi planowany konkurs na dyrektora Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, który zamierza przeprowadzić urząd marszałkowski. W obronie obecnego dyrektora Jacka Głomba stanął zespół teatru. Relacja Andrzeja Lamparta dla programu Fakty.


O swoim poparciu dla dyrektora Jacka Głomba przedstawiciele załogi poinformowali podczas specjalnej, internetowej konferencji prasowej. Poinformowali również o dotychczasowych działaniach. W listopadzie do urzędu marszałkowskiego trafiła ogólnopolska petycja w tej sprawie podpisana przez 3 tys. osób, teraz wystosowano kolejne pismo sygnowane przez działające w teatrze związki zawodowe.

Obrońcy Jacka Głomba uważają, że zarząd województwa powinien przedłużyć mu umowę na kolejną kadencję bez przeprowadzania konkursu. Teatr, szczególnie w czasach pandemii koronawirusa, potrzebuje stabilizacji, a nie chaosu, bo do tego – zdaniem przedstawicieli załogi – doprowadzi konkurs.

Zamiar przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy urząd marszałkowski ogłosił na początku września. Wcześniej specjalną uchwałę w tej sprawie podjął zarząd województwa i na razie nie zamierza się z tego wycofywać.

Postępowanie konkursowe rozpocznie się 16 lutego przyszłego roku i potrwa do końca czerwca. Jacek Głomb, któremu w przyszłym roku kończy się dyrektorska umowa, także będzie mógł w nim startować.

W relacji wypowiadają się: aktor Robert Gulaczyk - przewodniczący Komisji Oddziałowej Związku Aktorów Polskich, aktor Paweł Wolak oraz rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Michał Nowakowski. OBEJRZYJ! Relacja w 12 min. 03 sek. programu Fakty.


(Andrzej Lampart: "Urząd marszałkowski zapowiada konkurs na nowego dyrektora legnickiego teatru. Załoga mówi „nie”", https://wroclaw.tvp.pl, 8.12.2020)