Fotografik i operator kamery pracujący dla legnickiego teatru po raz kolejny zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jurorzy VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej docenili prace Karola Budrewicza w kategorii zestaw dokumentacyjny z przedstawienia.

Nadesłany na konkurs zestaw zdjęć Karola Budrewicza idealnie wpasował się w czas, w jakim funkcjonował zarówno teatr, jego twórcy, jak i fotografik-dokumentalista. Legnicki artysta fotografik postawił na bardzo nietypową realizację - sfotografował serię kadrów z ekranu komputera podczas emisji online "Nowego Dekameronu" wg Boccaccia - zespołowej realizacji legnickich aktorów i ich przyjaciół wyprodukowanej wiosną br. w warunkach domowej izolacji i zamknięcia teatru.

W tegorocznym finale Konkursu Fotografii Teatralnej znalazło się 16 fotografów. Spośród 861 nadesłanych w tym roku fotografii jury (Jarosław Cymerman, Maciej Drygas, Łukasz Gaweł, Barbara Hanicka, Andrzej Świetlik) wybrało finałowe „10” w dwóch kategoriach: teatralnego zdjęcia sezonu i zestawu dokumentacyjnego z przedstawienia. Finał VI edycji odbędzie się online 15 grudnia o godz. 19.00  na stronie www oraz na kanale YouTube i na Facebooku Instytutu Teatralnego. Laureaci otrzymają nagrody finansowe - za zdobycie I miejsca 10 tys. zł, za zdobycia II miejsce 6 tys. zł, a III miejsca 4 tys. zł.

Uczestnicy konkursu mogli zgłaszać prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) – czyli pojedynczą fotografię, ukazującą spektakl lub pracę nad nim, odznaczającą się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi – oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2019/2020. Jeden uczestnik mógł zaproponować maksymalnie trzy dokumentujące przedstawienie zestawy (do 10 fotografii w każdym). Udział w konkursie mogli brać nie tylko profesjonaliści, ale także osoby traktujące fotografię hobbystycznie.

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne.  Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac. W zeszłorocznej, piątej edycji padł rekord – wzięło w niej udział 118 fotografów w wieku od 15 do 75 lat, którzy łącznie zgłosili prawie 2000 zdjęć. Do tej pory, w pięciu rozstrzygniętych edycjach KFT, wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali blisko 8000 zdjęć. Wystawy pokonkursowe odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

Grzegorz Żurawiński