Pracownicy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zwrócili się z apelem do marszałka województwa dolnośląskiego o nierozpisywanie konkursu na dyrektora tej placówki i przedłużenie kontraktu z dotychczasowym, wieloletnim szefem tej sceny Jackiem Głombem.  „Nie powinno się zmieniać sternika w trudnych czasach” - mówili dziś na wideokonferencji prasowej. Depesza Polskiej Agencji Prasowej.


Aktorzy legnickiego teatru zorganizowali dziś telekonferencję prasową, na której przypomnieli, że zarząd województwa dolnośląskiego w związku z dobiegającą końca kadencją obecnego dyrektora Teatru Modrzejewskiej zamierza ogłosić konkurs na to stanowisko. Pracownicy apelują, aby zarząd województwa, bez konkursu, przedłużył kontrakt z Jackiem Głombem, który kieruje legnicką sceną od ponad 20 lat.

Aktor Rober Gulaczyk, zasiadający w Komisji Zakładowej Związku Aktorów Polskich, podkreślił, że legnicki teatr w czasach pandemii jest jednym z najsprawniej działających w Polsce. - Zostały zrealizowane trzy premiery online i seria czytań. Zaczynamy próby do kolejnego przedstawienia. Mamy poczucie, że w tych trudnych czasach działalność legnickiego teatru pod dyrekcją Jacka Głomba jest bardzo sprawna. Tym bardziej nie rozumiemy decyzji podjętej przez zarząd województwa kilka miesięcy temu o rozpisaniu konkursu - powiedział.

Gulaczyk podkreślił przy tym, że „nie powinno zmieniać się sternika w trudnych czasach, ponieważ wprowadzi to dodatkowy chaos”. Aktor przypomniał o petycji, która została złożona w listopadzie do urzędu marszałkowskiego. - Pod petycją podpisało się wielu ludzi znaczących dla kultury w tym kraju - mówił. Dodał, że do urzędu trafiło też pismo, w którym pracownicy zawarli apel do marszałka o spotkanie i wyjaśnienie „niezrozumiałej” dla nich decyzji. - Pod pismem podpisało się 71 z 84 zatrudnionych w teatrze pracowników - mówił.

Gulaczyk dodał, że pracownicy „nie wyobrażają sobie” konkursu na dyrektora legnickiego teatru. - Znając środowisko teatralne od środka wiemy doskonale, że nikt sensowny do tego konkursu się nie zgłosi - mówił.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Nowakowski przypomniał, że kadencja Jacka Głomba kończy się w przyszłym roku. Jak dodał, konkurs ma zostać przeprowadzony w ciągu roku – tak, aby wybór kandydata na stanowisko dyrektora legnickiego teatru nastąpił wraz z upływem kadencji obecnego szefa tej sceny.

- Konkurs jest transparentną i otwartą formą wyboru najlepszego kandydata (...). Jednocześnie otwartość konkursu daje szansę i możliwość udziału w nim wszystkim osobom, które przedstawią komisji konkursowej odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Również obecny dyrektor może wziąć udział w konkursie - podkreślił Nowakowski.

Rzecznik dodał, że zamiar przeprowadzenia konkursu „nie powinien zaskakiwać”. - Otwarty, transparentny konkurs w publicznej instytucji, jaką jest legnicki teatr, jest standardem widocznym również w innych instytucjach kultury w całym kraju - mówił.

(PAP, "Jacek Głomb nie będzie dyrektorem teatru? „Nie powinno się zmieniać sternika w trudnych czasach”", źródło: https://wroclaw.tvp.pl/, 7.12.2020)