Rozpoczęła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Dorota Ignatiew (była dyrektorka Teatru im. J. Osterwy w Lublinie), Michał Kotański (dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach), Jacek Głomb (dyrektor im. H. Modrzejewskiej w Legnicy) będą uczestnikami panelu dyskusyjnego online "W zwarciu i na styku. Artyści i urzędnicy", który we wtorek 8 grudnia poprowadzi Łukasz Drewniak. Początek o 12:00.

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia (5-13 grudnia) odbędzie się w całości online. Zobaczymy 23 spektakle, w tym 8 premier. Codziennie o 12:00 wybrzmi dyskusyjny Hejnał Teatralny, a pół godziny przed emisją każdego spektaklu festiwalowi towarzyszyć będzie Boska Komedia TV, dzięki której wstęp na wszystkie wydarzenia i spektakle jest bezpłatny. Przedstawienia zostaną pokazane za pośrednictwem platformy Play Kraków - pierwszej miejskiej platformie VOD w Polsce (www.playkrakow.com). Rejestracja na niej jest darmowa, a dostęp do przedstawień, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie bezpłatny.

Tegorocznym mottem jest „czuły narrator” inspirowany mową noblowską Olgi Tokarczuk. Czułość jest sztuką „głębokiego przejęcia się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość. Jest tym trybem patrzenia, który dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości i który ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny.” Te słowa są tym bardziej ważne, bo stoją w sprzeczności z dominującymi nasze życie tendencjami. Działają jak odtrutka w obliczu zalewającej nas przemocy i politycznego cynizmu - piszą organizatorzy.

Hejnał Teatralny we wtorek 8 grudnia będzie panelem dyskusyjnym: "W zwarciu i na styku. Artyści i urzędnicy". Będzie o realpolitik w polskim teatrze w latach 2015-2020. Dyrektorzy ważnych polskich scen zostaną zapytani o kulisy negocjacji z urzędnikami, politykami, organizatorami: jak i o czym z nimi rozmawiać? Kto jest, kto może być sojusznikiem dyrektora-reformatora w polskim teatrze? Komu zagraża teatr, a dla kogo jest niewygodny?  Opowiedzą także, jak można zdefiniować ryzyko artystyczne i na jakich obszarach do niego dochodzi.

Uczestnicy: Dorota Ignatiew (do 31 sierpnia br. dyrektorka Teatru im. J. Osterwy w Lublinie), Michał Kotański (dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach), Jacek Głomb (dyrektor im. H. Modrzejewskiej w Legnicy). Prowadzenie: Łukasz Drewniak.

Grzegorz Żurawiński