W piątek 4 grudnia ukaże się “Bagaż II – zdarzenia ludowe”. To druga autorska płyta legniczanina Łukasza Matuszyka, kompozytora, aranżera i wirtuoza akordeonu, nagrana z plejadą znakomitych muzyków jazzowych, popowych, folkowych. Pisze Piotr Kanikowski.

Pierwsza płyta, wydana 5 lat temu przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, zawierała muzykę teatralną i filmową. Na drugiej Łukasz Matuszyk inspiruje się melodiami ludowymi i tekstami tradycyjnych pieśni ze zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga, rozbudowując je w freejazzowe lub funkowe kosmosy – fantastyczne, zaskakujące, żywiołowe, rozwibrowane cudownie; czasem radosne, innym razem snujące się nostalgicznie jak mgły po Podlasiu. Nowe kompozycje pięknie sprawdziły się na koncercie promocyjnym, który Matuszyk i jego przyjaciele zagrali we wtorek we wrocławskim Imparcie. W serwisie YouTube.pl jest dostępny zapis tego wydarzenia TUTAJ LINK.

- Celem mojej płyty jest pokazanie bogactwa polskiej muzyki tradycyjnej – mówi Łukasz Matuszyk. – W Polsce świetnie gramy jazz, flamenco, tango, ale trudno o muzyka, który potrafiłby zagrać porządnie oberka, kujawiaka.

W nagraniu płyty “Bagaż II – zdarzenia ludowe” uczestniczyli:  Natalia Grosiak (śpiew), Ewa Galusińska (śpiew), Mateusz Krzyk (śpiew), Łukasz Damrych (instrumenty klawiszowe, elektronika, organy hammonda), Łukasz Sobolak (perkusja), Kamil Pełka (bas, kontrabas), Darek Bafeltowski (gitary, banjo), Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Jan Gałach (skrzypce bluesowe), Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn), a także Maria Siwiec ze wsi Gałki (śpiew), Witold Broda ze wsi Węgajty (skrzypce tradycyjne), Kasia Zedel z Pawłowa pod Szydłowcem (śpiew) oraz Łukasz Matuszyk na akordeonie i harmonii pedałowej.

Mateusz Krzyk, aktor Teatru Modrzejewskiej w brawurowym duecie z Ewą Galusińską śpiewa o tym, jak “ożenił  się  szałamaja,  pojął  sobie  buc  huc.” – To nie pierwszy raz, kiedy mam zaszczyt pracować z Łukaszem – komentuje. – Zaszczyt i przyjemność. Zawsze jest przygotowany “na stówę”, wspaniale motywuje i inspiruje do pracy. Legnica powinna skakać z radości, że ma tak wspaniałego muzyka.

- Z przyjemnością obejrzałam zapis wtorkowego koncertu w Imparcie. Łukasz zaprosił do współpracy zaje******* muzyków. Brakowało nam tylko publiczności, by tę energię zwrotną otrzymać – dodaje Ewa Galusińska.

- Sztuka nie jest w stanie poradzić sobie bez kontaktu face to face - uważa Łukasz Matuszyk. Ma nadzieję, że kiedy pandemia minie będzie można nadrobić odwołane z jej powodu koncerty.

Płyta “Bagaż II – zdarzenia ludowe”  powstała po części dzięki 216 darczyńcom, którzy w internetowej zbiórce zebrali na jej wydanie 18 tys. zł. Przedsięwzięcia wsparły ponadto Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

(Piotr Kanikowski, "“Bagaż II – zdarzenia ludowe” Łukasza Matuszyka", https://24legnica.pl, 2.12.2020)