Na 4 grudnia zapowiadana jest premiera drugiej autorskiej płyty kompozytora, aranżera i akordeonisty Łukasza Matuszyka zatytułowanej "Bagaż II - zdarzenia ludowe". Wydanie krążka poprzedził wtorkowy (1 grudnia) koncert online transmitowany do sieci z wrocławskiego Impartu. Wśród wykonawców, muzyków i wokalistów, byli także legniccy aktorzy Ewa Galusińska i Mateusz Krzyk.

"Bagaż II - zdarzenia ludowe" to zestaw dwunastu pieśni i melodii nagranych latem tego roku z wieloosobowym zespołem przyjaciół muzyka, zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. Kilkanaście godzin po wrocławskim koncercie Łukasz Matuszyk wraz z przyjaciółmi z legnickiego teatru, którzy brali udział zarówno w nagraniu płyty, jak i w promocyjnym koncercie, uczestniczyli w wideokonferencji dla mediów.

- Odmiennie, niż miało to miejsce przy nagrywaniu wydanej pięć lat temu płyty "Bagaż", która inspirowana była muzyką teatralną, tym razem motywowała mnie tradycyjna, polska muzyka ludowa. Chciałem się nią i jej bogactwem pochwalić. Jednak "Bagaż II - zdarzenia ludowe" nie jest płytą z muzyką ludową, bo - chociaż wykorzystuję polskie melodie z wielu regionów - robię to na swój własny sposób. Nie odtwarzam na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to jednak płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę. Mam wrażenie, że ostatecznym efektem jest muzyka uniwersalna. Do nagrania płyty zaprosiłem absolutnie topowych polskich muzyków, a zestawiłem ich także z artystami ludowymi, fantastycznymi wokalistami, a nawet z chórem chłopięcym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Krótko mówiąc, będzie petarda! -  dzielił się refleksjami i zapewniał Łukasz Matuszyk, artysta od kilkunastu lat współpracujący z legnickim Teatrem Modrzejewskiej.

- Koncert w Imparcie był super! Nadal jestem pod wrażeniem i w lekkim szoku. Także dlatego, że oprócz fantastycznej muzyki, całość została wspaniale zrealizowana. Jedynym minusem był brak publiczności - zauważyła Ewa Galusińska.

- Praca z Łukaszem to przyjemność i zaszczyt. Zawsze jest przygotowany "na stówę", wspaniale motywuje i inspiruje do pracy. Legnica powinna skakać z radości, że ma tak wspaniałego muzyka - dodał Mateusz Krzyk.

Mimo że nagranie i wydanie płyty wsparł Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pieniędzy na dokończenie dzieła zabrakło. Dorzucili się uczestnicy internetowej zbiórki, dzięki czemu udało się dorzucić potrzebne ponad 18 tys. zł, które pochodziło od 216 darczyńców.

- Przykro, że nie mogę zagrać dla legnickiej publiczności w moim ulubionym teatrze. Granie bez niej jest trudne. Ale takie mamy czasy - zakończył Łukasz Matuszyk.

W nagraniu płyty "Bagaż II - zdarzenia ludowe" uczestniczyli: Natalia Grosiak (śpiew), Ewa Galusińska (śpiew), Mateusz Krzyk (śpiew), Łukasz Damrych (instrumenty klawiszowe, elektronika, organy hammonda), Łukasz Sobolak (perkusja), Kamil Pełka (bas, kontrabas), Darek Bafeltowski (gitary, banjo), Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Jan Gałach (skrzypce bluesowe), Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn), a także Maria Siwiec ze wsi Gałki (śpiew), Witold Broda ze wsi Węgajty (skrzypce tradycyjne), Kasia Zedel z Pawłowa pod Szydłowcem (śpiew) oraz Łukasz Matuszyk na akordeonie i harmonii pedałowej.

Grzegorz Żurawiński