We wtorkowej (1 grudnia) audycji wrocławskiego radia (www.radiowroclawkultura.pl) "Wieczór z Kulturą" (początek o 21:05) gospodarz programu zaprasza m.in. na rozmowę o trzeciej tegorocznej produkcji legnickiego teatru zrealizowanej w technice filmowej i przeznaczonej do emisji w sieci, jaką jest polsko-ukraińskie "Chlebem i solą" wg scenariusza i w reżyserii Rafała Cielucha.


Z zapowiedzi autorów audycji: 21:05/ Wieczór z Kulturą. Magazynowo: m.in. o najważniejszym debiucie literackim w dziedzinie polskiego kryminału (Izabela Janiszewska), o książce Rafała Księżyka "Dzika rzecz" (początek polskiej transformacji i życie muzyczne tego przełomowego okresu) oraz o najnowszym spektaklu online Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (w koprodukcji z teatrem z Iwano-Frankiwska) pt. "Chlebem i solą".

„Chlebem i solą/„Хлібом-сіллю” to osiem etiud w paradokumentalnej stylistyce verbatimu stworzonych metodą kwerendy i opracowywania historii o współczesnych relacjach Polaków i Ukraińców. Półgodzinna całość powstała w zdalnej współpracy i z udziałem artystów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Grają: Hałyna Barankewycz, Joanna Gonschorek, Małgorzata Patryn, Iwanna Sirko, Bartosz Bulanda, Jurij Chwostenko, Rafał Cieluch, Pawło Kilnycki, Mateusz Krzyk oraz Marek Patryn. Premiera w sieci miała miejsce 22 listopada. Najbliższa emisja w czwartek 3 grudnia o godz. 19:00 na FB, YT oraz stronie Teatru Modrzejewskiej.

Karol Bijata, Nowa Siła Krytyczna, e-teatr.pl: Wszystkie etiudy są dobrze zmontowane, nagrania mają spójny wyraz artystyczny, ciekawą konstrukcję. Całość odebrałem jako film prowokujący do dyskusji o naszym rasizmie i nietolerancji, w którym Ukraińców przedstawia się głównie jako postacie tragiczne. Jeśli ktoś nie rozumie ich sytuacji w Polsce, natychmiast powinien chwycić za tę etiudę

Dla legnickiego teatru, który wiosną zespołowo zrealizował "Nowy Dekameron" wg Boccaccia, a w połowie listopada zaprezentował premierowo "E-migranta" wg scenariusza i w reżyserii Martyny Majewskiej, "Chlebem i solą" było trzecią tegoroczną produkcją w technice filmowej przeznaczoną do emisji w sieci.

Grzegorz Żurawiński