We wtorek 1 grudnia z wrocławskiego Impartu transmitowany będzie do sieci koncert promujący drugą autorską płytę Łukasza Matuszyka, kompozytora, aranżera i akordeonisty od kilkunastu lat współpracującego z legnickim teatrem. Wśród wokalistów będą m.in. legniccy aktorzy Ewa Galusińska i Mateusz Krzyk. Początek o godz. 20:00.

Pięć lat temu Łukasz Matuszyk zadebiutował płytą "Bagaż" wydaną przez legnicki Teatr Modrzejewskiej, przy wsparciu Fundacji „Polska Miedź” i budżetu Województwa Dolnośląskiego. Był to owoc jego nieposkromionego muzycznego temperamentu i wieloletniego doświadczenia kompozytora i wirtuoza. Jak mówił wówczas - płytowy album był wycieczką po różnych zakątkach jego głowy, dzięki czemu powstała płyta rozstrzelona artystycznie, brzmieniowo i formalnie. "Za dużo jest pięknych, różnych kolorów w muzyce, żeby zdecydować się tylko na jeden…” - objaśniał, zaś krążek przyniósł mu nominację do nagrody dla młodych artystów WARTO Gazety Wyborczej Wrocław.

"Bagaż II - zdarzenia ludowe" to zestaw dwunastu pieśni i melodii nagranych latem tego roku z wieloosobowym zespołem przyjaciół muzyka, zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów.

- Nie jest to płyta z muzyką ludową, nie rekonstruuje się na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to jednak płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę. Nad tym projektem pracowałem kilka lat, zamykając jej ostatni upragniony etap - wydanie jej na płycie" - objaśnia Łukasz Matuszyk.

W nagraniach uczestniczyli: Natalia Grosiak (śpiew), Ewa Galusińska (śpiew), Mateusz Krzyk (śpiew), Łukasz Damrych (instrumenty klawiszowe, elektronika, organy hammonda), Łukasz Sobolak (perkusja), Kamil Pełka (bas, kontrabas), Darek Bafeltowski (gitary, banjo), Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Jan Gałach (skrzypce bluesowe), Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn), a także Maria Siwiec ze wsi Gałki (śpiew), Witold Broda ze wsi Węgajty (skrzypce tradycyjne), Kasia Zedel z Pawłowa pod Szydłowcem (śpiew) oraz Łukasz Matuszyk na akordeonie i harmonii pedałowej.

Do finalizacji projektu pomysłodawcy brakowało jednak 18 tys. zł (trzeba było opłacić pracę części składu muzycznego, miks i mastering całości materiału, stworzyć projekt okładki oraz opłacić tłoczenie i wydanie płyty). Pomogła internetowa zrzutka w sieci. Dzięki 216 darczyńcom zebrano 18.362 zł. Największa wpłata pochodziła od Fundacji Jacka Głomba "Naprawiacze Świata" (1.000 zł).

Premierowy koncert online na żywo odbędzie się 1 grudnia w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu i będzie transmitowany do sieci na kanale You Tube oraz Facebooku Stowarzyszenia Kultura Oświata Teatr K.O.T oraz na stronie www.lukaszmatuszyk.com. Początek o godz. 20:00.

Łukasz Matuszyk (1979) ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W Legnicy od kilkunastu lat komponuje muzykę do spektakli teatralnych, aranżuje, występuje jako instrumentalista. Do jego dorobku należy muzyka w licznych przedstawieniach teatralnych. M.in. w "Nowym Dekameronie" wg Boccaccia online (2020), ale też w spektaklach Jacka Głomba („Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry 2020 i „Człowiek na moście” Roberta Urbańskiego, 2014), Romualda Wiczy-Pokojskiego („Polowanie na Snarka”, 2016), Lecha Raczaka („Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, 2016), Łukasza Czuja („Komedia obozowa” Roya Kifta, 2012), Linasa M. Zaikauskasa („Iwanow” Antoniego Czechowa, 2012), Anny Wieczur-Bluszcz („Deszcze” Krzysztofa Bizia i Tomasza Mana, 2005, „Mizantrop” Moliera, 2006), a także do legnickiego kabaretu „Wesołe miasteczko” (2014). Aranżował też piosenki do recitali Zuzy Motorniuk („Ta piosenka brzmi znajomo”, 2015) i Ewy Galusińskiej („Trzeba mieć ciało”, 2007), a ostatnio w projekcie „Portret Polaka po szkodzie. Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego” (2019). Z okazji 40.lecia legnickiego teatru współtworzył i zaaranżował płytę z muzyką ze spektakli Teatru Modrzejewskiej z lat 1995-2016 pt. "Nasza muzyka" (2017).

Grzegorz Żurawiński