Kobiece trio z HuRabanu zakończyło już pracę nad swoim trzecim (czwartym - @KT) studyjnym albumem pt. "Zobaczymy jutro". Nowa płyta może nie tylko zaskoczyć fanów zespołu, lecz także trafić w gusta nowych słuchaczy. Oprócz nowych autorskich kawałków na krążku usłyszymy także covery takich hitów jak "Hallelujah" i "Rape me" w języku polskim czy "Nie pytaj o Polskę" w wersji anglojęzycznej. Koncert premierowy (online) płyty odbędzie się 12 grudnia, lecz płytę można kupić już teraz. Pisze Dawid Stefanik.


Mówiąc o nowej płycie skomponowanej w czasie epidemicznego lockdownu, należy podkreślić ewolucję artystyczną, którą z pewnością zauważą wierni fani multiinstrumentalnego tria z Legnicy. Słychać ją zarówno w samej muzyce, jaki i wybranych tekstach. - Wpadliśmy na pomysł albumu, który będzie w mniejszym stopniu folkowy, niż poprzednia nasza twórczość - mówi Hanna Włodarczyk z HuRabanu.

Nie oznacza to jednak zerwanie z korzeniami zespołu, bo te są wciąż wyraźnie i mocno usadowione. Są to raczej nowe inspiracje i motywy. Zespół sięgnął m.in. do znanych utworów rockowych, którym nadał bardziej balladowy charakter. Tym samym na płycie pojawiło się kilka coverów. Nowej aranżacji doczekał się m.in. ponadczasowy utwór Grzegorza Ciechowskiego "Nie pytaj o Polskę", który usłyszymy w anglojęzycznej wersji pod nazwą "Don't ask about Poland" (przekład Anny Podczaszy). Utwór wraz z teledyskiem można znaleźć na YouTube. Na swój warsztat muzycy wzięli także "Rape me" Nirvany, który wybrzmi nie tylko w nowej wersji, ale także w języku polskim (za przekład, z własną interpretacją, odpowiada Moniki Zapaśnik). Wśród coverów znajdzie się także np. "Hallelujah" Leonarda Cohena i "Com uczynił?" Czesława Niemena.

Nie zabraknie także nowych autorskich utworów, do których muzykę napisała Hanna Włodarczyk z Moniką Zapaśnik, zaś teksty ceniona legnicka poetka Anna Podczaszy i także Monika Zapaśnik. Wśród nich jest m.in. utwór "Spójrz na nią" pochodzący ze  spektaklu Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy o tej samej nazwie, który powstał na kanwie twórczości HuRabanu. Łącznie album "Zobaczymy jutro" zawiera dziewięć utworów.

- Powstanie płyty przyśpieszyła pandemia koronawirusa. Ciężko powiedzieć, żeby ten czas dla kogokolwiek zaowocował czymś dobrym. Artyści musieli zmierzyć się z rzeczywistością, której żadne z nich się nie spodziewało. Zamknięte teatry, odwoływane koncerty i festiwale, ograniczenie do zera kontaktu z ludźmi. To były kwestie, które okupiliśmy strachem, smutkiem, wreszcie nierzadko depresją. Jak jednak wiele radykalnych wydarzeń, pandemia przyniosła też międzyludzką solidarność w tzw. pracy u podstaw, oddolnej, niekomercyjnej. Wpadliśmy więc na pomysł albumu, który będzie w mniejszym, niż zwykle stopniu folkowy. Wyszłyśmy do naszych fanów z pytaniem o to, co by chcieli na płycie usłyszeć. Płyta, którą prezentujemy to dowód na to, że muzyka łączy i jest bardzo ważna dla ludzi, niezależnie od przeszkód, tragedii i problemów. To właśnie dzięki pomocy fanów udało nam się stworzyć ten album przepełniony różnymi emocjami. Bardzo intymny i szczery. Zapraszamy więc wszystkich w nas muzyczny świat pięknych, choć czasem skomplikowanych historii o radościach i frustracjach; kobiet, mężczyzn, obywateli; tęsknoty, smutku, wściekłości, miłości i nadziei - mówi Hanna Włodarczyk z HuRabanu.

Koncert promujący płytę "Zobaczymy jutro" odbędzie się 12 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Będzie można go zobaczyć m.in. na kanale YouTube Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Płytę jednak jest już dostępna w sprzedaży. Można ją nabyć bezpośrednio od zespołu kontaktując się za pomocą e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez fanpage na Facebooku. Zachęcamy więc do jego zakupu, który przyczyni się do wsparcia działalności legnickich muzyków. Nieprzekonani mogą przesłuchać płytę TUTAJ.

(Dawid Stefanik, "Jest już nowa płyta HuRabanu. Premierowy koncert 12 grudnia. Polecamy!", https://tulegnica.pl, 28.11.2020)