Najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego (Teatru Modrzejewskiej - @KT) w Legnicy zatytułowany Jest „Chlebem i solą”. Powstał w koprodukcji z ukraińskim Narodowym Teatrem Muzyczno-Dramatycznym (Narodowym Akademickim Teatrem Dramatycznym im. Iwana Franki - @KT). Przedstawienie udało się zrealizować, mimo że oba zespoły ani razu nie spotkały się ze sobą. Relacja Andrzeja Lamparta.

Zwiastun przedstawienia można już zobaczyć na kanale legnickiego teatru na jednym z popularnych serwisów internetowych. Zdjęcia były realizowane w Polsce oraz na Ukrainie. Oba zespoły pracowały nad spektaklem wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Całość wyreżyserował legnicki aktor Rafał Cieluch. Za realizację zdjęć i montaż odpowiadał inny aktor, Bartosz Bulanda.

Przedstawienie inspirowane jest prawdziwym zdarzeniami i opowiada o emigracji Ukraińców do Polski. Zjawisko prezentowane jest z różnych punktów widzenia.

Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury. Premierę „Chlebem i solą” zaplanowano na najbliższą niedzielę. Przedstawienie w polskiej i ukraińskiej wersji językowej zostanie zaprezentowane na kanałach internetowych obu teatrów.

(Andrzej Lampart, "Legnica: spektakl tworzony na odległość",  https://wroclaw.tvp.pl, 18.11.2020)