Po ponad rocznej przerwie legnicki teatr powraca do wspierania programu Scena dla Tańca. Z oczywistych powodów listopadowe prezentacje dorobku tancerzy i choreografów możliwe są już wyłącznie w sieci. Dwie propozycje dla miłośników tej sztuki: UJĘCI(E) - 21 listopada oraz R.O.Z.G.R.Y.W.K.A - 29 listopada dostępne będą na kanale You Tube Teatru Modrzejewskiej.


UJĘCI(E) emisja na You Tube Teatru Modrzejewskiej w sobotę 21 listopada o godz. 19.00.

Obejrzymy wyjątkowy duet artystów, którzy spotkali się ponownie na scenie po ponad dziesięciu latach. Projekt koncentruje się na przedstawieniu relacji i różnych jej odcieni. Pokazuje także jaki wpływ na nas ma dynamiczne wchodzenie w role, które nie zawsze są oczywiste. Jest to poszukiwanie zrozumienia w wielowymiarowości związku. Spektakl skupia się także na tożsamości dorosłego człowieka w kontekście uciekającego czasu i cykli dojrzałości by odkryć w sobie na nowo dzikość i otwartość na życie i partnerstwo. Artyści poszukują odpowiedzi na pytanie czy można utrzymać relację z drugim człowiekiem, gdy na przestrzeni czasu zmieniają się jej odcienie i pojawiają się rysy. Niewątpliwym atutem jest dojrzałość tancerzy, którzy korzystając ze swoich doświadczeń zbudowali poruszający spektakl.

Choreografia - Wojciech Mochniej, Light concept - Steve Isom, Wojciech Mochniej, Artistic director - Melissa Monteros, Artyści - Iris Heitzinger, Wojciech Mochniej, Producent - Aleksandra Machnik.

Bezpośrednio po spektaklu, ok. godz. 20.00, wykład "Jak rozmawiać o tańcu", który poprowadzi Anna Dudek zajmująca się badaniem współczesnych form tańca i ruchu. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce, uczestnicząc i inicjując działania z zakresu edukacji i popularyzacji tańca.


R.O.Z.G.R.Y.W.K.A emisja na You Tube Teatru Modrzejewskiej w niedzielę 29 listopada o godz. 19.00.

Inspiracją do stworzenia przedstawienia był obraz Fernanda Khnopffa pt.: Memories (Lawn tenis) z 1889 r. Obraz ten wywołuje poczucie napięcia i zawieszenia w milczącej rozgrywce pomiędzy kobietami. Gęstość erotycznych marzeń. Wyczytane tęsknoty nierozumianej miłości. Napięcie pomiędzy graczami wynika z pragnień, nie z chęci bezpośredniego starcia. Zawieszenie niespełnionej miłości, erotycznego spodu zawartego w masie rozleniwionej kobiecości.  Tenis – rozgrywka pomiędzy graczami, których zadaniem jest odbicie piłki rakietą ponad lub obok siatki na pole przeciwnika w sposób utrudniający jej odbiór. Jak rozegrają grę zawodniczki Piotrowska & Bożek zaangażowane w  R.O.Z.G.R.Y.W.K.Ę ? Spektakl nagrodzony na XV Festiwalu Sztuki Teatralnej, Rybnik 2013.

R.O.Z.G.R.Y.W.K.A (premiera: 19 maja 2012, Warszawa, Teatr Druga Strefa). Koncepcja i reżyseria: Anna Piotrowska, kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Piotrowska, muzyka: Michał Mackiewicz, kostiumy: Justyna Spaleniak, light & space: Anna Piotrowska. Produkcja: Anna Piotrowska, eferte_FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA.


Myślą przewodnią projektu Scena dla Tańca jest spotkanie twórców i wykonawców spektakli tanecznych na scenach teatrów dramatycznych. Spotkanie dwóch dziedzin sztuki: teatru i tańca. Projekt zakłada wspieranie polskich choreografów i tancerzy poprzez prezentacje spektakli tanecznych w instytucjach kultury i na scenach teatralnych, tworzenie nowych miejsc dla tańca oraz szerzenie tańca współczesnego i pokrewnych form tańca i sztuki. Celem organizatorów i partnerów jest również łączenie różnych dziedzin sztuki a w szczególności aktorstwa, reżyserii, scenografii i choreografii w jednym miejscu.

Poprzednia prezentacja teatru tańca na legnickiej scenie miała miejsce we wrześniu ub. roku.

Grzegorz Żurawiński