Legnicki dramaturg związany z Teatrem Modrzejewskiej, Robert Urbański, został laureatem konkursu „Pod pretekstem” organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Pisze Dawid Stefanik.

- Czas pandemii sprawił, że w życiu kulturalnym całego kraju pojawiły się ograniczenia, szybko uderzające w twórców i placówki kulturalne, uniemożliwiające im działalność. Odwoływane są koncerty, występy, spektakle teatralne. Mając to na uwadze i wiedząc, że czas pandemii może być wykorzystany dla stworzenia wysokiej jakości repertuaru dla otwartych w przyszłości teatrów, nasze stowarzyszenie ogłosiło konkurs zamknięty na sceniczny utwór dramatyczny, nadając mu wieloznaczny tytuł „Pod pretekstem" - informuje na swojej stronie ZAiKS.

W konkursie wzięło udział 39 twórców, których oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Krystyna Janda, Michał Komar, Paweł Łysak, Eustachy Rylski i przewodniczący Maciej Wojtyszko. Jak przyznali recenzenci, aż 29 nadesłanych prac prezentowało znakomity poziom, tak więc wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem.

Ostatecznie jury przyznało nagrody za cztery najlepiej ocenione prace, a ośmiu autorów otrzymała specjalne wyróżnienia. Pula nagród wyniosła 100 tys. zł.

Pierwsza nagroda za utwór "Król w środku nocy" została przyznana dla Roberta Urbańskiego. Druga nagroda za utwór "Point de rêveries, messieurs!" powędrowała do Wojciecha Dróżdża. Natomiast trzecie miejsce ex aequo przypadło dla: Waldemara Śmigasiewicza za utwór "Druga wersja strachu" oraz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk za utwór "Pisarz".

Wyróżnienia otrzymali:  Julia Holewińska za "Katyń. Teoria barw", Anna Wakulik za "Temperatura pokojowa", Łukasz Chotkowski za "Czas zero", Krystyna Jakóbczyk za "Róża Zimmermann", Wawrzyniec Kostrzewski za "Święto pożegnań", Piotr Domalewski za "Porachunki", Szymon Jachimek za "Za wolno", Anna Herbut za "Chaszcze".

(Dawid Stefanik, "Robert Urbański zwycięzcą konkursu ZAiKS na najlepszą sztukę teatralną!", https://tulegnica.pl, 18.11.2020)