Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało, kto dostanie dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Kultury. Na liście jest kilkadziesiąt artystów i instytucji z Wrocławia i Dolnego Śląska. Lista wzbudziła ogromne kontrowersje, a wypłaty wstrzymano. Artyści liczą jednak, że pieniądze od wicepremiera Glińskiego dostaną. Na co je wydadzą? Pisze Marcin Kruk.

Opublikowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w niedzielę (15 listopada) lista artystów, zespołów i instytucji kulturalnych, które dostały dofinansowanie, wzburzyła część artystów i komentatorów. Bardzo duże kwoty zostały przyznane wykonawcom, którzy często takiej pomocy nie potrzebują. Wskazywano również, że twórcy disco polo, z jednej strony, radzą sobie finansowo świetnie lub co najmniej dobrze, a z drugiej strony, wątpiono, czy tacy wykonawcy wnoszą jakiś wartościowy wkład w polską kulturę i na wsparcie zasługują.

Po kontrowersjach, jakie wywołała ministerialna lista, wicepremier Piotr Gliński w kilka godzin od jej opublikowania stwierdził, że pieniądze przyznawał algorytm i zapowiedział weryfikację listy.

Z opublikowanego w niedzielę dokumentu wynika, że dofinansowanie mają dostać następujący artyści i instytucje kultury z Wrocławia:

    ATM Grupa - 362 136 zł
    AVant Art - 96 000 zł
    Centrum Koncertowe A2 - 664 500 zł
    Pogo Art - 365 618 zł
    Mikro Management Natalia Grosiak - 199 000 zł
    Tadeusz Nestorowicz Nestor - 10 000 zł
    Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu - 2 016 306 zł
    Teatr Polski we Wrocławiu - 60 000 zł
    Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła" - 469 540 zł
    Tomasz Nowacki Fabryka Dźwięków - 382 018 zł
    Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych Nasze Miasto Wrocław - 150 358 zł
    Lionstage Tomasz Lektarski - 142 500 zł
    Maciej Durczak Rock House Entertainment - 664 500 zł
    Wokalne Eksperymenty Natalia Lubrano - 13 000 zł
    Wrocławski Teatr In-Art Agnieszka Jankowska - 266 759 zł
    Wrocławski Teatr Lalek - 282 000 zł
    Wrocławski Teatr Współczesny - 24 610 zł
    Industrial Art - 45 000 zł

Wsparcie finansowe przyznano też teatrom z Dolnego Śląska, m.in.: Teatrowi Dramatycznemu im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu - 188 000 zł, Teatrowi im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - 123 522 zł, Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - 228 981 zł, Teatrowi Lalki i Aktora w Wałbrzychu - 200 000 zł.

Teatr Capitol, który według pierwszej listy z Funduszu Wsparcia Kultury ma otrzymać ponad 2 mln zł, odmówił nam odpowiedzi na pytanie, na co zostaną wydane pieniądze. Rzeczniczka Capitolu Joanna Kiszkis argumentowała, że dyrektorzy instytucji podjęli decyzję, iż będą wypowiadać się na ten temat po ogłoszeniu drugiej listy.

Wypowiedzi odmówił też dyrektor Teatru “Pieśń Kozła”, który to teatr ma otrzymać prawie pół miliona złotych.

Natomiast wokalistka zespołu Mikromusic, który także znalazł się na liście, czuje się odpowiedzialna za pracujących z nią ludzi.

- Ten projekt zakładał, że pomożemy wszystkim naszym kolegom z techniki. Planowaliśmy zagrać sześć koncertów, m.in. we wrocławskim Imparcie czy na Starym Maneżu w Gdańsku. Mieliśmy za te pieniądze wynająć sale, opłacić właśnie światło, nagłośnienie, technikę, ekipę od streamingu. Zarobiłyby "po drodze” też hotele, kierowca oraz muzycy z mojego zespołu. Ci ludzie od marca zagrali może pięć koncertów, a teraz żyją z oszczędności - powiedziała nam Natalia Grosiak z Mikromusic.

Czy uważacie, że ministerialne wsparcie artystów w czasie pandemii jest słuszne? Czekamy na komentarze!

(Marcin Kruk, "Wrocławscy artyści na liście ministra Glińskiego. Kto dostanie pieniądze z ministerstwa kultury i na co je wyda?", https://gazetawroclawska.pl, 17.11.2020)