W piątek ministerstwo opublikowało listę beneficjentów. Wczoraj wypłaty wstrzymano. Trwa weryfikacja złożonych wniosków. Sprawdziliśmy, na jakie wsparcie będą mogły liczyć dolnośląskie instytucje. W tym legnicki Teatr Modrzejewskiej. Relacja Joanny Pietkiewicz.

Jedną z największych rekompensat w regionie miał dostać Teatr Muzyczny Capitol. Placówce przyznano ponad 2 mln zł. Na wsparcie może liczyć też Teatr Polski we Wrocławiu.– Aplikowaliśmy o 890 tys., dwie transze dostaliśmy wcześniej z ministerstwa, więc te 60 tys., które jest na liście, to jest końcówka tego ostatecznego rozliczenia – informuje Mirosława Adamczak, specjalista ds. PR w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

– Wszystkie teatry są w trudnej sytuacji, my o tyle jesteśmy w lepszej, że jesteśmy teatrem współfinansowanym przez ministerstwo i Urząd Marszałkowski, tym nie mniej teatry jak nie grają, to nie sprzedają biletów – dodaje Mirosława Adamczak.

Rekompensaty sięgają ok. 40-50% udokumentowanych strat, pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe. Narodowemu Forum Muzyki przyznano ponad milion zł i Wrocławskiemu Teatrowi Lalek 282 tys. zł. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy miał dostać prawie 230 tys. zł.– My od marca działamy w ograniczonej możliwości. Nasze przychody są mniejsze o 600-700 tys., więc mówiąc brutalnie i szczerze, te pieniądze posłużą nam do załatania dziury budżetowej – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Teraz ministerstwo ponownie weryfikuje złożone wnioski. Dolnośląskie instytucje liczą, że przyznane im rekompensaty nie zostaną już obniżone i trafią do beneficjentów jak najszybciej.– To jest ważne, że trzeba je zagospodarować do końca bieżącego roku. Także tutaj nie możemy czekać, nie możemy ich przeznaczać na naszą przyszłą działalność związaną nawet z tym sezonem, ale już po 1 stycznia 2021 roku – tłumaczy Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Fundusz Wsparcia Kultury od momentu ogłoszenia wywołał wiele kontrowersji. Ministerstwu zarzucano, że milionowymi kwotami promuje głównie popularnych artystów. Jak poinformował minister kultury lista beneficjentów została przekazana do pilnej ponownej weryfikacji.

Relacja filmowa jest TUTAJ!

(Joanna Pietkiewicz, "Dolnośląscy artyści czekają na pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury", https://wroclaw.tvp.pl, 16.11.2020)