Mimo pandemicznych ograniczeń legnicki teatr nie zwalnia tempa. W niedzielę 22 listopada kolejna premiera online. Tym razem będzie to polsko-ukraińska realizacja penetrująca współczesne relacje między mieszkańcami obu krajów. We wtorkowej (17 listopada) popołudniowej audycji wrocławskiego radia zdalnymi gośćmi Grzegorza Chojnowskiego będą Rafał Cieluch, Bartosz Bulanda oraz Jacek Głomb. Początek o 16.15.

Z zapowiedzi prowadzącego audycję: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy on the run, parafrazując pewną klasyczną płytę legendarnego wykonawcy. Druga już w ciągu tygodnia premiera online. Tym razem "Chlebem i solą", polsko-ukraiński spektakl teatralno-filmowy, stworzony przez legniczan i zespół Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Na radiowej antenie: scenarzysta i reżyser Rafał Cieluch, reżyser obrazu i montażysta Bartosz Bulanda oraz dyrektor i spiritus movens Jacek Głomb.

Pod koniec września polscy pomysłodawcy i twórcy tego projektu tak mówili o tej międzynarodowej realizacji:

- Będzie to kompilacja kilku prawdziwych historii, które wydarzyły się współcześnie na styku między Polakami i Ukraińcami. Większość akcji dziać się będzie w Polsce, która dla wielu Ukraińców stała się miejscem wzmożonej emigracji, ale też ucieczki przed wojną. Jeden z epizodów dotyczyć będzie jednak polsko-ukraińskiej pary na wspólnej emigracji w Londynie. Całość powstaje w konwencji verbatimu, teatru dokumentalnego, wykorzystującego autentyczne, nieprzekształcane wypowiedzi i zachowania pierwowzorów bohaterów, ale dodamy do tego trochę magii, by konkrety wziąć w bardziej szlachetny, artystyczny nawias - mówił scenarzysta i reżyser "Chlebem i solą", legnicki aktor Rafał Cieluch.

Pierwotnie projekt miał być wspólną realizacją "na żywo" obu uczestniczących w nim teatrów. Pandemia uniemożliwiła jednak bezpośrednią współpracę na filmowym planie. Kontakt między partnerami odbywa się wyłącznie na internetowym zoomie. - Kręcimy swoje opowieści i podobnie robią nasi partnerzy, którzy prześlą nam swoje zdjęcia do montażu. Będą to krótkie, esencjonalne historie w jednolicie jednokamerowej realizacji - dodawał reżyser obrazu i montażu Bartosz Bulanda.

- Naszym celem i siłą projektu jest to, że dedykujemy go coraz liczniejszej społeczności ukraińskiej w naszym kraju. Myślimy bowiem o przyszłości, a robimy to w Legnicy, czyli w mieście, w którym od bardzo wielu lat zamieszkuje liczna grupa Ukraińców i Łemków. Wsparcie dla tej realizacji zapewnił nam ministerialny program promocji kultury polskiej za granicą - objaśniał dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Zarówno na ekranie, jak i w licznej ekipie realizatorów tej międzynarodowej produkcji, są przedstawiciele obu kooperujących teatrów. Premiera na YT, FB oraz stronach internetowych obu partnerów już w niedzielę 22 listopada o godz. 19.00. Będzie można ją obejrzeć na komputerach/smartfonach bezpłatnie.

Grzegorz Żurawiński

@KT: zapis rozmowy, w której mówiono nie tylko o premierze "Chlebem i solą", ale także o środowiskowym wstrząsie jakim było opublikowanie reguł podziału i kwot z ministerialnego Funduszu Wsparcia Kultury, jest TUTAJ!