Legnicki teatr znów przenosi się do sieci. Najnowszy projekt „E-migrant” skierowany jest przede wszystkim do młodych widzów w wieku 13-18 lat, bo i temat, czyli uzależnienie od Internetu jest im niezwykle bliski. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa z tego płynące. Premiera „E-migranta” online w reżyserii Martyny Majewskiej odbędzie się w niedzielę 15 listopada. Pisze Anna Gwóźdź.


Scenariusz opowieści inspirowany jest książką „E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji”. Autorka opisała w niej 6 miesięcy ze swojego życia, gdy zatrwożona skalą uzależnienia siebie i swoich dzieci od Internetu i technologicznych gadżetów, postanowiła odłączyć rodzinę od globalnej sieci.

- Adresujemy ten spektakl świadomie do widza młodzieżowego, który nie jest tak częstym gościem w teatrze. W związku z tym szukaliśmy takiej formuły i takich twórców, którzy by temu sprostali. I bardzo się cieszę, że Martyna Majewska przyjęła zaproszenie do naszego teatru. Jest jedną z najzdolniejszych reżyserek swojego pokolenia w Polsce i myślę, że czuje tę widownię młodzieżową"- powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

- Temat "e-migracji", czyli odcięcia się od mediów bardzo silnie wiąże się z problemem komunikacji w ogóle. Tak naprawdę decyzja bohatera o odcięciu się od telefonu jest tylko pierwszą kostką domina, która pokazuje mu, jak cała komunikacja jego ze światem zewnętrznym jest w jakiś sposób niepełna, upośledzona i nie taka jakby chciał – mówi reżyserka spektaklu Martyna Majewska.

Warto zaznaczyć, że twórcy wykorzystali w spektaklu poetykę teatru telewizji, dokumentu i mockumentu, pamiętnika internetowego, techniki video-art oraz materiały stylizowane na "found footage", czyli amatorskie nagranie wideo. Wykorzystano także możliwości, jakie daje kamera podwieszona do drona.

Sceny do nowego spektaklu kręcone były nad jeziorem w Kunicach. Twórcy poszukiwali miejsca odosobnienia. Na początku myśleli o przyczepie campingowej i lesie. Ostatecznie wybór padł na Kunice, jezioro i wyspę na jeziorze. Tym samym Kunice stały się kolejnym bohaterem spektaklu.

"E-migrant" to druga po "Nowym Dekameronie" wg Boccaccia, filmowa produkcja legnickiego teatru pokazywana w czasie rzeczywistym. Po niedzielnej premierze (15 listopada, godz. 19.00) dwie kolejne prezentacje online na You Tube Teatru Modrzejewskiej i profilu Facebookowym teatru zaplanowano na 19 i 27 listopada, także na godz. 19.00.

Realizację „E-migranta”, w kwocie 80 tys. zł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl powstał przy wsparciu organizacyjnym gminy Kunice i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

(Anna Gwóźdź, "„E-migrant” on-line. Nowy spektakl legnickiego teatru do zobaczenia w sieci", https://kulturalia.lca.pl, 14.11.2020)