W sytuacji powszechnego zamknięcia scen w całej Polsce Teatr Modrzejewskiej w Legnicy mimo wszystko znajduje energię i sposób, by dotrzeć do widzów. Dzisiaj 12 listopada odbyła się konferencja prasowa online Teatru Modrzejewskiej w związku ze zbliżającą się premierą spektaklu "E-migrant". Sceny kręcone były nad jeziorem w Kunicach. Pisze Klaudia Korfanty.


- Mając świadomość, że w tak skomplikowanej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w tym roku, może być konieczne zwiększenie oferty online, od miesięcy przygotowywaliśmy dwie premiery o odmiennej tematyce i różnym charakterze - wyznaje Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Jedną z premier jest spektakl E-migrant, dedykowany widzowi młodzieżowemu. Jak zapowiadają twórcy nie będzie to spektakl lekki, łatwy i przyjemny. Porusza trudne tematy, takie jak uzależnienie od sieci.

- Spektakl "E-migrant" ma charakter uniwersalny, ale w zamyśle adresowany jest szczególnie do młodzieży. Do tej młodzieży, którą widać ostatnio na ulicach, która zadaje pytania i ma żądania wobec świata. Młodego widza legnickiego traktujemy bardzo poważnie - przyznaje Jacek Głomb.

Scenariusz "E-migranta" powstał z inspiracji książką "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" amerykańsko-australijskiej dziennikarki Susan Maushart. Zatrwożona skalą cyfrowego i technologicznego odurzenia, Maushart postanowiła na kilka miesięcy odłączyć rodzinę od globalnej sieci.

Z tamtej historii twórcy biorą jednak wyłącznie zaczątek pomysłu fabularnego. Właściwie snują autorską opowieść o młodym chłopaku, który decyduje się na całkowitą ucieczkę od cyfrowego świata. Wykorzystują poetykę teatru telewizji, dokumentu i mockumentu, pamiętnika internetowego, techniki video-art oraz materiały stylizowane na „found footage” (amatorskie nagranie wideo).

"E-migrant" to zrealizowana przez Martynę Majewską, jedną z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia, opowieść o młodym człowieku, który osiedla się na wyspie, zrywając wszelkie więzi ze światem dorosłych. Sceny kręcone były nad jeziorem w Kunicach.

- Przez długi czas szukaliśmy miejsca, które będzie przywodziło na myśl izolację, odosobnienie. Początkowo myśleliśmy o lesie, przyczepie campingowej. Propozycja kręcenia scen w miejscowości blisko Legnicy, z jeziorem i wyspą była przełomowa. Myślę, że Kunice stały się kolejnym bohaterem spektaklu - mówi Martyna Majewska.

Zdjęcia kręcone były przez 5 dni od 24 sierpnia. W obsadzie zobaczymy Aleksandra Kaletę, młodego wrocławskiego aktora oraz aktorów z legnickiego teatru m.in. Pawła Palcata oraz Magdę Skibę.

Premiera dostępna będzie nieodpłatnie o godz. 19.00 15 listopada na kanale youtube Teatru, na jego stronie i facebooku.

(Klaudia Korfanty, "Teatru Modrzejewskiej w Legnicy nawiązuje dialog z młodym widzem. Zbliża się premiera nowego spektaklu „E-migrant”", https://legnica.naszemiasto.pl, 12.11.2020)