Spektakl “E-migrant” – adresowana przede wszystkim do młodzieży opowieść o chłopaku, który porzuca świat technologii, by przeżyć coś prawdziwego – będzie pierwszą z  dwóch premier zapowiadanych na listopad przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Sytuacja jest dość paradoksalna, bo aby zobaczyć “E-migranta”, trzeba być podłączonym do sieci. Premiera odbędzie się online 15 listopada o godz. 19. Pisze Piotr Kanikowski.


Scenariusz “E-migranta” został zainspirowany książką “E-migranci”. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji” Susan Maushart. Amerykańsko-australijska dziennikarka opisała w niej przeprowadzony na swojej rodzinie eksperyment, “technologiczny detoks”. Razem z trojgiem dzieci na kilka miesięcy odłączyła się od sieci internetowej, przestała korzystać z komputera, telefonu, telewizora. Podobny “detoks” serwuje sobie bohater legnickiego “E-migranta”, grany przez Aleksandra Kaletę. Zrywa kontakt z cyfrowym światem i zaszywa się na niewielkiej wyspie pośrodku jeziora.

- Odłączenie się od technologii jest też odłączeniem się od rodziny, Kościoła, świata – mówi  Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

To kolejny, po “Nowym Dekameronie” pandemiczny spektakl jego teatru zrealizowany z użyciem kamer. Sytuacja z SARS CoV-2 utrudnia lub zupełnie wyklucza bezpośredni kontakt z widzem, dlatego twórcy szukają sposobu na obejście tych ograniczeń.

- Kamera dała możliwość zrealizowania tego projektu w plenerze, przez co spektakl robi wrażenie krótkometrażowego filmu - mówi Martyna Majewska, reżyserka “E-migranta”.  Używa pojęć “teatr telewizji” albo “hybryda”. – Sięgnęliśmy po rozmaite filmowe środki, od nagrania przypominającego amatorskie taśmy VHS, po panoramę 360 stopni i zdjęcia z drona. Ale działamy jak w teatrze – wyjaśnia.

- Rzecz została bardzo precyzyjnie wymyślona i przepracowana podczas prób w teatrze. Jednocześnie jako aktorzy dostaliśmy duży margines wolności – mówi grający w “E-migrancie” Paweł Palcat. Jego koleżanka z zespołu Magda Skiba wspomina pracę na planie jako fajne spotkanie, miły i twórczy czas. Nową energię wniósł znaleziony przez Martynę Majewską w wideocastingu Aleksander Kaleta, niedawny absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej.

Spektakl powstał przy współpracy z Gminą Kunice. Został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera “E-migranta” odbędzie się w niedzielę 15 listopada na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej.

(Piotr Kanikowski, "W niedzielę premiera online młodzieżowego “E-migranta”", https://24legnica.pl, 12.11.2020)