Zarząd województwa negatywnie rozpatrzył petycję złożoną przez Stowarzyszenie "Teatr Niezbędnie Potrzebny", pod którą zebrał 3043 podpisów. 16 lutego br. zostanie ogłoszony konkurs nad dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Paweł Jantura.

W piątek 22 stycznia międzynarodowe grono artystów i przyjaciół Lecha Raczaka uczestniczyło w trzygodzinnym panelu online "Między końcem a początkiem", w którym wspominano postać i dorobek zmarłego nagle 17 stycznia ub. roku artysty. Szef legnickiej sceny Jacek Głomb zaczął od anegdoty z przeszłości, a skończył propozycją powołania w Poznaniu instytucji dedykowanej temu twórcy na wzór tych, które w Krakowie upamiętniają dorobek Tadeusza Kantora, a we Wrocławiu Jerzego Grotowskiego.

Teatr Modrzejewskiej przekazał suknię balową ze spektaklu „Mizantrop” oraz plakat ze spektaklu „Król Lear” z autografem Mirosława Zbrojewicza na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jaka cena wywoławcza? O tym poniżej pisze Klaudia Korfanty.

Zarząd województwa dolnośląskiego negatywnie rozpatrzył petycję złożoną przez Stowarzyszenie "Teatr Niezbędnie Potrzebny" w imieniu 3043 sygnatariuszy. Dlaczego pomimo apeli zarząd nie chce przedłużyć dyrektorowi legnickiego teatru Jackowi Głombowi kadencji bez przeprowadzania konkursu? W uzasadnieniu podano trzy powody. Pisze Piotr Kanikowski.

Zwolennicy Jacka Głomba i przeciwnicy pomysłu władz województwa, by dyrektora legnickiego teatru wyłonić w zaplanowanym na wiosnę konkursie podpisują kolejne petycje, apelują, grają i śpiewają, protestują, piszą alarmistyczne teksty. Legnicka poetka Anna Podczaszy apel do prezydenta Legnicy, który jest współorganizatorem Teatru Modrzejewskiej, napisała wierszem.

Legnicki Teatr Modrzejewskiej już w sobotę 23 stycznia zaprezentuje trzeci odcinek serialu "5.0". To szczególny projekt teatralny, powstały z inspiracji hitem Netflixa - serialem science fiction "Black Mirror". Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.

Grupa inicjatywna (jakieś związki z PPR?) do zbierania podpisów w petycji do Prezydenta Krzakowskiego domaga się zajęcia stanowiska odnośnie pozostawienia Jacka Głomba w funkcji dyrektora tej instytucji bez organizowania konkursu. Stanowisko Prezydenta ma być "jednoznaczne". Pisze Adam Kowalczyk.

"Między końcem a początkiem". Tak nazwano międzynarodowy panel online, który odbędzie się na FB Fundacji Orbis Tertius w piątek 22 stycznia. Będzie głównie o okresie zagranicznej aktywności Lecha, począwszy od wymuszonego przez władze wyjazdu z Polski w roku 1986, z “paszportem w jedną stronę”, skończywszy na projektach artystycznych zrealizowanych głównie we Włoszech. Jacek Głomb przypomni także owocną współpracę zmarłego przed rokiem artysty z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Początek o 18.00.

Kolejny odcinek teatralnego serialu o mrocznej wizji przyszłości pt. "Rage room" zostanie zaprezentowany 23 stycznia o godz. 19.00. Spektakl "na żywo" będzie można zobaczyć na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Natomiast w piątek na YouTube zostaną wyemitowane powtórki dwóch poprzednich odcinków 5.0. Pisze Dawid Stefanik.

W najbliższy weekend 23 i 24 stycznia na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy transmitowany będzie spektakl "Ptak" według niemal stuletniej sztuki Jerzego Szaniawskiego w reżyserii legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdy Drab z muzyką Alberta Pyśka wykonywaną w przedstawieniu na żywo. Wirtualny bilet kosztuje 20 zł.