We wtorek 26 maja po godz. 16.15 gośćmi poświęconej teatrowi audycji Radia Wrocław Kultura oraz prowadzących ją Magdy Piekarskiej i Grzegorza Chojnowskiego będą: legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab oraz aktor, muzyk i wokalista Albert Pyśk, przez 6 lat w Modrzejewskiej, od kilku miesięcy związany etatowo z wrocławskim Capitolem.

Była premiera "Dekamerona"("Nowego Dekameronu" - @KT), teraz legnicki teatr przedstawia w nowej oprawie jeden ze swoich najważniejszych spektakli: "Wschody i Zachody Miasta". W Internecie pojawiła się nie tylko filmowa adaptacja z 2005 roku, ale również najnowszy film Jacka Głomba ukazujący kulisy powstania widowiska. Relacja Andrzeja Andrzejewskiego.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy wystawił spektakl „Nowy Dekameron" według Giovanniego Boccaccia. Eklektyczny wybór obyczajowych przypowiastek w dwóch częściach złożył się na jedną z ciekawszych pandemicznych premier. Średniowieczne Włochy czasów zarazy zastępuje w spektaklu współczesna Polska. Pisze Michał Centkowski.

Dzień Teatru Publicznego w Polsce obchodzono w Legnicy w sobotę 23 maja. Odmiennie niż w latach ubiegłych wyłącznie w sieci. Tematem przewodnim była telewizyjna realizacja sztuki Roberta Urbańskiego "Wschody i Zachody Miasta", którą w 2005 roku dla Teatru TVP wyreżyserował Jacek Głomb. Spektakl w formule Premiery Dnia udostępnił portal teatralny.pl. Tego samego dnia  wieczorem odbyła się także internetowa premiera filmu, który był wspomnieniem o scenicznej i filmowej realizacji tego tytułu.

Wytyczne dotyczące funkcjonowania teatrów muszą być precyzyjne i poparte medyczną wiedzą - mówili PAP prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów Paweł Szkotak i wiceprezes Unii Polskich Teatrów Jacek Głomb. Organizowane przez Instytut Teatralny spotkanie ws. bezpiecznego funkcjonowania artystycznych instytucji kultury odbędzie się 28 maja. Depesza Polskiej Agencji Prasowej.

Podczas porannego przeglądu prasy w radiu TOK FM Jacek Żakowski mówił o przesłuchaniu dyrektora Trójki i prezes Polskiego Radia przed Senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu: “To było coś, duża szekspirowska historia, właściwie można by przenieść na scenę jakiegoś teatru, na przykład w Legnicy”. Pisze Piotr Kanikowski.

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, Unii Polskich Teatrów oraz Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych opublikowały stanowisko, w którym krytykują ministerialne „Rekomendacje” dotyczące pracy teatrów w czasie epidemii. Stanowisko dotyczy „Rekomendacji dla instytucji prowadzących działalność kulturalną i artystyczną  w związku z planowanym wznowieniem pracy w okresie wychodzenia ze stanu epidemii COVID-19”, opublikowanych na stronach MKiDN, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz upowszechnionych w mediach w dniu 19 maja 2020 r. Pisze Jacek Cieślak.

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, Unia Polskich Teatrów i Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych wystosowały wspólne stanowisko wobec ministerialnych rekomendacji dotyczących ponownego otwarcia instytucji prowadzących działalność kulturalną i artystyczną. W pracach nad redakcją stanowiska uczestniczył m.in. wiceprezes Unii Teatrów Polskich, dyrektor legnickiego teatru, Jacek Głomb.

Choć legniczanką jest zaledwie od sześciu lat to przebojem weszła do kręgu osób zasłużonych dla miasta, a zwłaszcza dla jego teatru i kultury. Trzydziestoletnia aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab znalazła się wśród 22 osób rekomendowanych do tegorocznego wyróżnienia odznaką "Zasłużony dla Legnicy”. Rekomendacja komisji Kapituły i Statutu Rady Miasta już jest. Uchwała radnych podjęta zostanie w poniedziałek 25 maja.

Być może już w czerwcu będziemy mogli wybrać się do innego kina niż samochodowe. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, jakie inne elementy życia publicznego będą otwierane w kolejnym etapie luzowania obostrzeń. - Rząd chce, by w kolejnym etapie luzowania obostrzeń - jeszcze w czerwcu - otwarta została infrastruktura czasu wolnego, w tym parki rozrywki i tematyczne, a także kina i teatry - poinformowała wicepremierka.