Podczas poniedziałkowego (26 października) koncertu charytatywnego "Reszta świata dla Zuzi Tyranowicz" na legnickiej Scenie Gadzickiego w gotówce do puszki wpadło 5.789 zł. Dodatkowe 600 zł wpłacono przelewem bezpośrednio na konto fundacji wspierającej dziewięciolatkę zmagającą się z nowotworem.

Są spektakle, w których role są na tyle ważne i wymagające, a czasami przypisane do konkretnego aktora, że nagłe zastępstwo nie jest możliwe. Tak jest w przypadku legnickiej "Wiernej watahy" w autorskiej reżyserii duetu PiK. Teatr Modrzejewskiej zmuszony został odwołać najbliższe przedstawienia tego dramatu zaplanowane na 30 i 31 października.

Ciągły namysł nad kształtem organizacji, finansowania, warunków pracy oraz sukcesywne wdrażanie rozwiązań systemowych stały się niezbędne, by stawić czoło rzeczywistości w pandemii i po niej - podkreślali zgodnie członkowie Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów podczas piątkowej (23 października) konferencji. Jednym z uczestników dyskusji w formule wideokonferencji był dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Autorsko zrealizowany, gęsty od emocji spektakl legnickiego duetu aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK), finalistów 11. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej (2018) za tekst sztuki, wkrótce wyruszy w objazd w programie Teatr Polska. Wcześniej dwukrotnie wystawiony zostanie na teatralnej Scenie Gadzickiego. W piątek 30 i w sobotę 31 października o godz. 19.00.

W poniedziałek, 26 października o godz.17.30 w Teatrze Modrzejewskiej odbędzie się szczególny koncert, na którym wystąpią gwiazdy sceny muzycznej i muzykalni aktorzy legnickiego teatru. Imprezę poprowadzą Bartłomiej Bocian Juraszek i Przemek Corso, który także wylicytuje wybrane książki ze swojej bogatej prywatnej kolekcji. Występ gwiazd pod tytułem „ Reszta świata dla Zuzi Tyranowicz” jest imprezą charytatywną zorganizowaną wspólnie przez aktorkę Joannę Gonschorek ze Stowarzyszenia Grotowskie Inicjatywy Twórcze i miejscowy teatr. Pisze Ewa Jakubowska.

Petycja w obronie Teatru Modrzejewskiej z podpisami 3043 osób z Polski i świata została złożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Barbara Maciejewska, prezes stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny, dziękuje wszystkim za zaangażowanie. Ma nadzieję, że władze pozwolą Jackowi Głombowi kontynuować swą pracę w Legnicy. Pisze Piotr Kanikowski.

3043 podpisów złożonych elektronicznie i na papierze złożono pod petycją do marszałka i władz Dolnego Śląska, by wycofały się z zamiaru ogłoszenia konkursu na dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej. W środę, 21 października, prezeska Stowarzyszenia "Teatr Niezbędnie Potrzebny" w Legnicy Barbara Maciejewska dostarczyła podpisaną petycję do Urzędu Marszałkowskiego.

Legnicki teatr uruchamia nowe warsztaty na Przystanku Piekary. Będą to prowadzone przez aktorki Joannę Gonschorek i Katarzynę Kaźmierczak zajęcia teatralne dla mieszkańców osiedla Piekary różnych pokoleń. Dla dzieci (5-7 lat) z rodzicami, młodzieży, dorosłych i seniorów. Finał akcji zaplanowano na grudzień br.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dłuższego czasu realizuje „Pakiet dla Kultury”, o który zaapelowali w środę 21 października przedstawiciele środowisk twórczych. Poniżej odpowiedź MKiDN na apel środowisk twórczych.

W siedzibie PAP w Warszawie odbyła się w środę 21 października konferencja prasowa pt. "Ratujmy polską kulturę!" podczas której zaprezentowano tzw. "Pakiet dla Kultury", czyli kluczowe postulaty środowisk twórczych, które mają systemowo wesprzeć polską kulturę. Depesza Grzegorza Janikowskiego.