Sejm przyjął w piątek 14 sierpnia nowelę ustawy przyznającą wsparcie finansowe twórcom, samorządowym instytucjom artystycznym, organizacjom pozarządowym oraz podmiotom prowadzącym działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca. Za przyjęciem noweli głosowało 430 posłów, nie było głosów przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Depesza Darii Poryckiej dla Polskiej Agencji Prasowej.

Przez ostatnie miesiące miłośnicy teatralnych spektakli nad Kaczawą z utęsknieniem czekali na powrót aktorów na deski. Dziś legnicka trupa ma dla nich najlepszą nowinę: pierwszy spektakl po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa już w najbliższy weekend 15 i 16 sierpnia.  Co prawda w innym miejscu i pod chmurką, ale, co najważniejsze, na żywo! Relacja Pawła Pawlucego.

Już w najbliższą sobotę 15 sierpnia rozpoczyna artystyczny sezon 2020/2021 legnicki Teatr Modrzejewskiej. Przez kolejne trzy weekendy sierpnia zacznie go plenerowymi widowiskami granymi na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy. Czterokrotnie będzie to "Człowiek na moście" w reżyserii Jacka Głomba i dwukrotnie "Skarb wdowy Schadenfreude" w reżyserii Lecha Raczaka. O tym m.in. w studiu Radia Wrocław Kultura rozmawiał we wtorek 11 sierpnia prowadzący audycję Grzegorz Chojnowski z szefem legnickiej sceny Jackiem Głombem.

Pierwszy spektakl w sezonie już w ten weekend. Legnicki teatr powraca z „Człowiekiem na moście” inspirowanym życiorysem Henryka Karlińskiego. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego po kilku miesiącach przerwy zobaczymy legnickich artystów. Pisze Anna Gwóźdź.

Sporo się będzie działo przez trzy ostatnie weekendy sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Wszystko to za sprawą zespołu teatralnego z legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który na każdy sobotni i niedzielny wieczór tego miesiąca przygotował prawdziwą niespodziankę – plenerowe widowisko. Legnicy aktorzy startują już 15 sierpnia o godzinie 20.30 spektaklem historyczno-muzyczno-baśniowym „ Człowiek na moście”. Oprócz grających artystów widzowie zobaczą w nim muzyków na żywo , konie czy dwa auta. Co ciekawe – wszystkie bilety na sobotę 15 sierpnia są już wysprzedane. Pisze Ewa Jakubowska.

Sześć polskich dramatów, finalistów i półfinalistów jedenastej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2018) weszło w skład antologii "Polska jest mitem. Nowe dramaty" (Warszawa-Łódź 2019). Jest wśród nich "Wierna wataha" duetu legnickich aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak. O sztukach składających się na antologię pisze Małgorzata Jarmułowicz zauważając, że każdy z opublikowanych w antologii dramatów wydobywa na jaw jakieś zmyślenie, stereotyp, symulację, wypartą prawdę, każdy zmusza do konfrontacji z fałszem, z mitem właśnie.

Po półrocznej przerwie wymuszonej przez pandemię Teatr Modrzejewskiej w Legnicy znów zaprasza widzów na swoje spektakle. Pierwszym będzie plenerowy “Człowiek na moście” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Dlaczego 15 i 16 sierpnia oraz 22 i 23 sierpnia warto przyjść na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Legnicy? Pisze i zachęca Piotr Kanikowski.

W sobotę 15 sierpnia legnicki teatr wraca do gry na żywo. Na początek i z epidemicznej ostrożności do spektakli w plenerze. Opowie o tym szef legnickiej sceny, który będzie pierwszym gościem wtorkowej (11 sierpnia) audycji wrocławskiego radia, którą poprowadzi Grzegorz Chojnowski.

Fundacja dla Modrzejewskiej zaprasza na wystawę online poświęconą wybitnej artystce Helenie Modrzejewskiej (patronce teatrów w Legnicy i Krakowie) oraz jej trzej wiernym giermkom-fotografom: Waleremu Rzewuskiemu, Janowi Mieczkowskiemu i Napoleonowi Sarony’emu, dzięki którym dzisiaj możemy poznać czar tej pięknej kobiety i fenomen jej geniuszu aktorskiego.

Po wielkim sukcesie „Twojego Vincenta” Dorota Kobiela pochyliła się nad sfilmowaniem dzieła Władysława Reymonta „Chłopi”. Obraz zostanie stworzony w technice animacji malarskiej, która zdążyła podbić już serca fanów przy poprzedniej produkcji. Legnicki aktor, Robert Gulaczyk wcieli się w postać Antka. W sieci można już zobaczyć zwiastun koncepcyjny filmu z udziałem legnickiego aktora. Pisze Anna Gwóźdź.