Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy nie skorzystał z możliwości powrotu do działania w nowych realiach epidemicznych i podjął decyzję o zakończeniu obecnego sezonu. Aktorzy mają wrócić do gry w sierpniu, lecz deski teatralnej sceny zamienią za zamkowy dziedziniec. Pisze Dawid Stefanik.

Ukazał się drugi tom książki legnickiego krytyka sztuki, popularyzatora  i promotora dziedzictwa kulturowego Legnicy Rogera Piaskowskiego z fotografiami Wojciecha Morawca. Eseje o legnickim modernizmie wydało Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog". We wstępie autor wspomina o roli legnickiego teatru w przywracaniu i dramatyzowaniu historii wielu zapomnianym, często skazanym na upadek, fragmentom miasta.

Kto jeszcze nie widział niech zarezerwuje sobie oba weekendowe wieczory, by zasiąść wygodnie w fotelu lub na kanapie i zobaczyć najnowsze dzieło legnickich aktorów „Nowy Dekameron”. Pisze i poleca Anna Gwóźdź.

Choć zgodnie z zapowiedziami rządu teatry mają możliwość wznowienia działalności od 6 czerwca, dyrektor legnickiej sceny wybrał inne rozwiązanie. O miesiąc przyspieszy wakacyjną przerwę. Dzięki temu już 15 sierpnia zaprosi widzów na rozpoczęcie nowego sezonu – na świeżym powietrzu. Do repertuaru wrócą plenerowe widowiska “Człowiek na moście” oraz “Skarb wdowy Schadenfreude”. Pisze Piotr Kanikowski.

Dyrektorzy scen i małych kin cieszą się z decyzji rządu, duże sieci kalkulują, co się opłaci i co grać, gdy James Bond wróci może dopiero jesienią. Estrada czeka. Wiele zależy od widza. – To dobra decyzja dla tych, którzy chcą grać i dostają instrument, by płacić aktorom, najbardziej poszkodowanym przez pandemię – mówi Jacek Głomb, szef Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, wiceprezes Unii Polskich Teatrów. Pisze Jacek Cieślak.

Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy ogłosił zakończenie sezonu. Stało się tak, mimo że właśnie złagodzone zostały przepisy sanitarne i od przyszłego weekendu aktorzy będą mogli występować na żywo przed publicznością. Dyrektor Jacek Głomb określił swoją decyzję jako "ucieczkę do przodu". Zespół za to wcześniej niż zwykle wróci do pracy. Relacja Andrzeja Lamparta.

Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy 4,5 mln zł na renowację zabytków. O dofinansowanie w wysokości 34 mln zł starały się w sumie 302 obiekty. W ramach dofinansowania 100 tys. zł otrzyma legnicki teatr na remont dachu. Relacja Malwiny Gadawy.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy nie zdecydował się na wznowienie działalności scenicznej 6 czerwca. Inaugurację nowego sezonu zaplanowano na połowę sierpnia. Na początek legnicki teatr zaproponuje widzom spektakl plenerowy. Depesza Agaty Tomczyńskiej dla Polskiej Agencji Prasowej.

Pandemia koronawirusa namieszała w świecie kultury. Aktorzy zostali pozbawieni bezpośredniego kontaktu z publicznością. Odwołano wszystkie spektakle. Nie odbyły się zaplanowane premiery. Artyści przenieśli się do sieci. Dziś już wiadomo, że od 6 czerwca teatry mogą zacząć działać. Mogą, ale nie muszą. Pisze Anna Gwóźdź.

Teatry wznawiają działalność, a legnicki zdecydował się przyspieszyć przerwę sezonową. Pierwszy spektakl zagrają w połowie sierpnia. Powrót żywego teatru w połowie sierpnia - rozpoczną sezon spektaklami plenerowymi. Relacja Karoliny Kurczab.