Jest to przedstawienie zabawne, w żadnej mierze nie rewidujące przesłania komedii Fredry – rzec można że precyzyjne i zarazem konwencjonalne w aktorskim wykonaniu. O „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim pisze Beata Popczyk-Szczęsna, członkini Komisji Artystycznej VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Legnicki aktor w Zarządzie Głównym Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Robert Gulaczyk został wybrany do władz związku w tajnym głosowaniu podczas Walnego Zebrania Delegatów. Teraz zachęca innych aktorów do wstąpienia w szeregi ZZAP. Walne Zebranie Delegatów ZZAP z udziałem 67 delegatów odbyło się online 12 kwietnia. Pisze Anna Gwóźdź.

Performatywne czytanie liryczno-gorzkiej powieści Filipa Zawady "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" wyreżyserowane na legnickiej scenie przez Pawła Palcata to efekt kilkuletniej już współpracy obydwu twórców. W niedzielę 18 kwietnia na You Tube Teatru Modrzejewskiej wyemitowany zostanie bezpłatnie zapis premierowej transmisji ze Sceny Gadzickiego, która miała miejsce 13 lutego br. Start o godz. 19.00.

Jak w czasie pandemii zmieniło się codzienne funkcjonowanie przedstawicielek i przedstawicieli różnych profesji teatralnych? Jak COVID-19 wpłynął na ich poczucie bezpieczeństwa, docenienia i istotność wykonywanej pracy? Czy amatorskie grupy teatralne wraz z ich prowadzącymi odnalazły się w przestrzeni online? Kolejne dwa raporty opracowane na zlecenie Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Ministerstwo Kultury opublikowało wyniki tegorocznego konkursu grantowego dla teatrów. Wśród tych, którzy dostali dotacje, są placówki i organizacje z Wrocławia i Dolnego Śląska. Wśród beneficjentów jest m.in. legnicki Teatr Modrzejewskiej. W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Rafał Zieliński.

Czy świadomość, że robimy to wszystko na żywo, miała znaczenie? Owszem, ponieważ mieliśmy poczucie, że jesteśmy najbliżej przekazania sztuki teatru, jak to tylko jest możliwe. Odpowiedzią na lockdown teatrów jest, jak wiadomo, wzmożona ich obecność w Internecie. Rodzi to rozmaite wątpliwości i pytania, a oglądanie teatru w świecie wirtualnym ma swoich zwolenników i przeciwników. Pisze Wojciech Majcherek. Także o pionierskim dorobku legnickiego teatru w tej dziedzinie.

10 kwietnia na YouTube ukazał się nowy teledysk Aleksandry Listwan pt. "Desperacito". Legnicka artystka w dzień rocznicy katastrofy smoleńskiej podzieliła się swoją kontrowersyjną refleksją na temat obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Pisze Dawid Stefanik.

Po weekendzie z propozycjami cyklu "Modrzejewska szuka komedii" w kolejny zaprezentowane zostaną w sieci dramatyzowane czytania, które powstały z inicjatywy aktorów legnickiej sceny. Pierwszym będzie "Golec. Taka bajka... że ten tego... możesz być kim chcesz kolego!" w autorskiej reżyserii duetu Paweł Wolak - Katarzyna Dworak-Wolak (PiK). Propozycja dla dzieci, która rozweseli także dorosłych. Pierwsza popremierowa emisja w sobotę 17 kwietnia o godz. 19.00.

W niedzielę 11 kwietnia o godz. 18.00 rozpocznie się transmisja online z otwarcia wystawy finalistów i laureatów VI Konkursu Fotografii Teatralnej prezentującej najlepsze zdjęcia teatralne ubiegłego sezonu. Wśród eksponowanych będzie wyróżniony zestaw dokumentacyjny legnickiego fotografika i operatora kamery pracującego dla legnickiego teatru.

Na nie mniej niż 465,5 tys. zł na działalność artystyczną i edukacyjną ze środków centralnych może liczyć legnicki Teatr Modrzejewskiej w roku 2021. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naborów do ministerialnych programów grantowych.