Po wieloletniej przerwie legnicki teatr powraca na blokowisko największego osiedla w mieście. "Przystanek Piekary" wystartował we wrześniu ub. roku, ale pandemia uniemożliwiła prowadzenie zajęć i planowanych warsztatów w tym miejscu. 24 czerwca Modrzejewska powraca jednak na osiedle z programem, który będzie realizowany podczas wakacji.

2 czerwca komisja konkursowa wysłuchała i oceniła kandydaturę Jacka Głomba na dyrektora legnickiego teatru i stosunkiem głosów osiem za, jeden przeciw rekomendowała zarządowi województwa tę kandydaturę. Proces wyłaniania dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej nie został jednak zakończony. Jak poinformował dyrektor wydziału kultury UMWD Grzegorz Ćwiertniewicz powołanie na funkcję nastąpi dopiero po podpisaniu umowy.

W piątek 18 czerwca o godz. 19.00 spektakl nagrany podczas czerwcowej prezentacji na legnickiej scenie zostanie wyemitowany odpłatnie na platformie www.warszawskie.org w ramach 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Emisja w sieci zostanie uzupełniona nagraniem rozmowy, którą z twórcami przedstawienia przeprowadził ze Sceny Gadzickiego bezpośrednio po zakończeniu spektaklu kurator 41. WST Wojciech Majcherek.

„Ożenek”, w skrzącym się słownym dowcipem tłumaczeniu Juliana Tuwima, to światowa klasyka w nowym i spolonizowanym opakowaniu, które nadał sztuce reżyser Piotr Cieplak z zespołem współpracowników. Zabawno-liryczne przedstawienia na Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (19 i 20 czerwca) to ostatnia przedwakacyjna okazja, by obejrzeć skalę talentów komediowych legnickich aktorów.

Tomasz Cymerman, Grzegorz Grecas i Agnieszka Nasierowska zostali finalistami konkursu Czytelnia Modrzejewskiej. Teraz trójka reżyserów zaprezentuje swoje dramatyzowane czytania na Scenie Gadzickiego. Najlepszy z nich dostanie możliwość wyreżyserowania wybranej sztuki w legnickim teatrze. Darmowe bilety na czerwcowe dramatyzowane czytania można zdobyć w kasie teatru. Pisze Dawid Stefanik.

Po epidemicznej przerwie swoją działalność wznawia Kawiarenka Obywatelska organizowana w teatralnym lokalu Art Cafe Modjeska. Tematem czwartkowego (17 czerwca, godz. 17.00) spotkania będzie przestrzeń miejska i odpowiedzialność za nią. Pisze Dawid Stefanik.

Tomasz Cymerman, Agnieszka Nasierowska i Grzegorz Grecas to finaliści pandemicznego konkursu wsparcia dla młodych reżyserów. Pierwsza dwójka zaprezentuje swoje dramatyzowane czytania na legnickiej scenie już w czerwcu. Z powodów zdrowotnych sztukę wybraną przez trzeciego z finalistów obejrzymy we wrześniu. Wtedy poznamy laureata Czytelni Modrzejewskiej, dla którego nagrodą będzie prawo do wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze.

Kawiarenka Obywatelska to cykl spotkań mieszkańców Legnicy, którzy dyskutują na temat aktualnych, bieżących spraw dotyczących naszego miasta. Spotkania odbywają się w teatralnej kawiarni Art Cafe Modjeska. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.

Legnicki aktor, dramatopisarz, reżyser, ale i teatralny pedagog Paweł Palcat będzie we wtorek 15 czerwca gościem Grzegorza Chojnowskiego i popołudniowego programu Radia Wrocław Kultura poświęconego wydarzeniom na dolnośląskich scenach. Powód? Paweł Palcat będzie reżyserem finałowego koncertu laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki  41. PPA. Początek rozmowy o 18.15.

Po wielu miesiącach pandemicznej przerwy w działalności legnickiej kawiarni teatralnej Art Cafe Modjeska powraca do niej "Kawiarenka obywatelska". Siódme spotkanie cyklu, którego temat wyznacza hasło "Miasto jest nasze? Wspólna przestrzeń - wspólna sprawa", w czwartek 17 czerwca.