Radna Katarzyna Odrowska złożyła interpelację z prośbą o udostępnienie ściany na mural poświęcony Marzenie Kipiel-Sztuce. Pomysł ma upamiętnić aktorkę, która przez lata była silnie związana z Legnicą. Jest odpowiedź, że projekt może zostać zrealizowany, a miasto dysponuje kilkoma lokalizacjami, które można rozważyć pod kątem takiego upamiętnienia. Pisze Lilla Sadowska.
Marzena Kipiel-Sztuka mieszkała w Legnicy, tu stawiała pierwsze kroki na scenie Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej i tutaj rozpoczęła swoją aktorską drogę.
Choć największą rozpoznawalność przyniosła jej rola Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”, dla mieszkańców Legnicy była kimś znacznie więcej, osobą bliską, serdeczną, życzliwą i zaangażowaną. Zmarła 9 czerwca 2024 roku po długiej i ciężkiej chorobie. W tym roku została pośmiertnie uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Legnicy. Jak podkreśliła radna Odrowska, mural miałby być nie tylko symbolicznym hołdem, ale też elementem codziennej, ciepłej pamięci o artystce, która była częścią lokalnej społeczności.
W odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta Jacek Baszczyk poinformował, że miasto może udostępnić jedenaście lokalizacji na szczytowych ścianach budynków należących do zasobu mieszkaniowego Gminy Legnica. Obecnie dostępne są ściany przy ulicach: Anielewicza 7, Bolesława Chrobrego 5A, Kazimierza Wielkiego 17/19, Henryka Pobożnego 1 oraz Henryka Pobożnego 22.
Od 1 września 2025 roku dostępne mają być także ściany przy Kamiennej 11A i 17, Nowym Świecie 5A, Korczaka 12, Drukarskiej 4 oraz Bolesława Chrobrego 9. Wszystkie budynki figurują w gminnej ewidencji zabytków, co oznacza, że konieczne będzie uzyskanie opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
(Lilla Sadowska, „Mural z Marzeną Kipiel-Sztuką może powstać w Legnicy. Miasto wskazało ściany”, https://lca.pl/, 14.06.2025)