„Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” to tytuł legnickiej, muzycznej superprodukcji w reżyserii Łukasza Czuja, która już w grudniu wraca na afisz dolnośląskiego teatru. Przyjdźcie do Modrzejewskiej i poznajcie losy podupadającego teatru w Liegnitz.
Twórcy przedstawienia zapraszają widzów do „Pałacu Walhalla” – podupadającego, mierzącego się z licznymi (przede wszystkim finansowymi) problemami teatru kabaretowego w dwudziestowiecznej Legnicy (rzecz dzieje się w latach 30. ubiegłego wieku). Dyrektor oraz aktorzy podejmują ostatnią próbę wydźwignięcia instytucji z zapaści. Prawdziwym błogosławieństwem wydaje się być dla nich przybycie do Liegnitz popularnego zespołu „Berlińskich Syren”. Szef „Walhalli” nie jest szczególnie usatysfakcjonowany wizją współpracy z kobiecym kwartetem. Jego zdaniem artystki „wymazują wartości” i zaprzeczają idei sztuki przez niego uprawianej. Sytuacja zmieni się diametralnie pod wpływem historycznych wydarzeń, na których cieniem kładzie się przejęcie władzy w Niemczech przez Hitlera. To właśnie wtedy teatr staje się miejscem tajemniczego dochodzenia, a w jego murach częściej słychać wystrzały pistoletów niż salwy radującej się publiczności.
- Opowiadamy historię zanurzoną w roku 1933. Podróżujemy troszeczkę pod prąd czasu, do mrocznego momentu w historii Niemiec, niemieckiego miasta, jakim była wtedy Legnica, ale też opowiadamy historię, która ma wiele powiązań z naszą współczesnością. Myślę, że ten dzisiejszy czas będzie się bardzo mocno w spektaklu odbijał – mówił reżyser Łukasz Czuj.
Jacek Wakar: W upiornie śmiesznym, a chwilami dotkliwie przerażającym, granym z przytupem, że aż iskry lecą musicalu Łukasza Czuja [...] władza chce zamykać teatr, świat brunatnieje, rzekomi przyjaciele mogą okazać się zdrajcami. Zabawa jest na fest, tyle że przedstawienie niebezpiecznie bliskie rzeczywistości. […] Siedemnastoosobowy zespół aktorek i aktorów potrafi wzniecić cały ten zgiełk, w czym pomaga świetna choreografia Pauliny Andrzejewskiej-Damięckiej i mocna zróżnicowana w nastrojach muzyka Marcina Partyki, chyba najbardziej rozbudowana w jego dorobku.
Warto przypomnieć, że Anna Sienicka za rolę w „Wodewil…” otrzymała Nagrodę ZASP we Wrocławiu za najlepszy debiut artystyczny w 2023 roku. Przedstawienie w repertuarze Modrzejewskiej od 13 do 15 grudnia (piątek – sobota) o godzinie 18.00 oraz 4 i 5 stycznia (sobota i niedziela) o godzinie 18.00.
Obsada: Magda Biegańska, Małgorzata Urbańska, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Anna Chorostecka, Anna Sienicka, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Łukasz Kucharzewski, Paweł Palcat, Jakub Stefaniak, Arkadiusz Jaskot, Paweł Wolak.
Konrad Pruszyński