W sobotę 9 listopada na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się premiera spektaklu "Chłopki – opowieść o nas i naszych babkach", którego scenariusz powstał na podstawie inspiracji książką Joanny Kuciel-Frydryszak. Pisze Lilla Sadowska.

Przedstawienie, wyreżyserowane przez Jędrzeja Piaskowskiego z dramaturgią i tekstem autorstwa Huberta Sulimy, oferuje świeże spojrzenie na historię i kulturę wiejską, przedstawiając losy naszych babek i prababek, ale w kontekście współczesnym. Na scenie zobaczymy Magdę Biegańską, Darię Bogdan, Arkadiusza Jaskota, Łukasza Kucharzewskiego, Aleksandrę Listwan, Zuzę Motorniuk, Pawła Palcata, Anitę Poddębniak, Annę Sienicką, Jakuba Stefaniaka i Małgorzatę Urbańską.

"Chłopki" to spektakl, który nie ogranicza się do adaptacji książki Kuciel-Frydryszak, a raczej przedstawia barwny kolaż teraźniejszości i przeszłości. Piaskowski i Sulima znani są z nowoczesnego podejścia do literatury i sztuki scenicznej – przenoszą wątki książki do dzisiejszych realiów, tworząc autorską, pełną czarnego humoru wizję współczesnego świata. Zamiast prostego przedstawienia losów dziewiętnastowiecznych chłopów, artyści skupiają się na uniwersalnych mechanizmach i postawach, które – mimo cywilizacyjnych przemian – nadal są obecne w naszej kulturze i mentalności.

Piaskowski i Sulima, duet uznany na scenach całego kraju, zyskali sławę dzięki oryginalnym interpretacjom klasycznych dzieł i autorskim produkcjom, jak "Nad Niemnem" czy queerowa biografia Fryderyka Chopina "I Love Chopin". Ich twórczość, doceniona nominacją do Paszportów "Polityki", wyróżnia się poszukiwaniem nowego języka teatralnego, który jest otwarty i łączy różne pokolenia widzów. Często balansują pomiędzy tradycją a nowoczesnością, prezentując spektakle, które jednocześnie bawią i prowokują do refleksji.

Hubert Sulima podkreśla, że prace nad spektaklem rozpoczęli od rozmów z własnymi babciami, aby lepiej zrozumieć ich biografie i emocje. Ta wielowymiarowa podróż pozwala widzom odkryć, jak wiele z chłopskich tradycji i historii przetrwało do dziś, wracając w różnych formach i wpływając na naszą codzienność. Reżyser Jędrzej Piaskowski zaznacza, że kluczowym celem było zbudowanie pomostu pomiędzy sceną a widownią, aby publiczność mogła odnaleźć w spektaklu odbicie własnych wspomnień i doświadczeń rodzinnych.

"Chłopki" obiecują widzom nie tylko solidną dawkę humoru, ale także możliwość refleksji nad kulturowym dziedzictwem, które łączy nas z przeszłością. To spektakl dla każdego, kto pragnie odkryć, jak blisko nam do historii, która wydaje się dawna, ale wciąż obecna w naszych korzeniach i tożsamości.

(Lilla Sadowska, „Chłopki na Scenie Gadzickiego. Piaskowski/Sulima zainspirowani bestsellerem Kuciel-Frydryszak”, https://lca.pl/, 7.11.2024)