Grzegorz Jarzyna wprowadza na scenę w "Wieczorze Trzech Króli" osobę niebinarną, Katarzyna Minkowska w "Burzy" pokazuje strukturę władzy w teatrze, a Paweł Palcat interpretuje "Makbeta" w duchu ekokrytyki. To wszystko w Gdańsku na Festiwalu Szekspirowskim. Zapowiada Magda Piekarska.

„Szekspir buduje swoje sztuki z wielkich przeciwieństw, po wybuchach poezji następują grube i sprośne żarty, wzniosłość i płaskość miesza się co chwilę. Ale świat, który ukazuje w brutalnych i gwałtownych przeciwieństwach, jest zawsze nasycony ludzką prawdą." – tak o fenomenie twórczości mistrza ze Stratfordu pisał Jan Kott.

Teatr od czterech stuleci mówi Szekspirowi: sprawdzam. A gdański Festiwal Szekspirowski już po raz 28. tę dokonywaną na bieżąco aktualizację podsumowuje. W tym roku pod hasłem „A niech się głowy toczą".

[…]

„Makbet" w reżyserii Pawła Palcata Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie

Co robią jelenie u Szekspira? Paweł Palcat w swojej ekokrytycznej interpretacji stawia znak równości między męską walką o władzę a jelenim rykowiskiem, na którym rogacze konkurują o stado łań. Nie ma w tym „Makbecie" fantastyki i czarów, jest za to opowieść o międzygatunkowych relacjach, także tych najbrutalniejszych, między myśliwym a ofiarą. Jelenie zaglądają do ludzkiego świata z ciekawością. Przyglądają się, co my, ludzie, znów takiego głupiego wyprawiamy.

W tym spektaklu nie ma Lasu Birnamskiego, jest pierwotna siła natury, która rozlicza się z Makbetem. Dla Palcata to kolejny odcinek drogi rozpoczętej na tym festiwalu trzy lata temu. Wtedy spektakl „Mój niepokój jest twoim niepokojem", w którym wystąpił razem z suczką Manią, nagrodzono za „zaprzeczenie idei hegemonii człowieka wobec innych Istot".

31 lipca, godz. 19, Gdański Teatr Szekspirowski

28. Festiwal Szekspirowski. Gdańsk, 25 lipca – 4 sierpnia 2024. Przedstawienia będzie można oglądać m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze Wybrzeże i Klubie Żak w Gdańsku. Program, bilety: festiwalszekspirowski.pl

Cały tekst dostępny – TUTAJ.

(Magda Piekarska, 6 nieoczywistych wydarzeń, których nie można przegapić na Festiwalu Szekspirowskim”, https://wyborcza.pl/, 2.07.2024)