Piąta w tym sezonie i ostatnia przed wakacyjną przerwą premiera w Teatrze Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl ma tytuł „Płaksy” i powstał na podstawie komedii napisanej przez zmarłego ćwierć wieku temu izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Zapowiada Andrzej Lampart.

Dzieła Hanocha Levina grane są bardzo często, ale „Płaksy” będą miał w Legnicy swoją polską prapremierę. Jest to jedna z ostatnich sztuk zmarłego w 1999 roku izraelskiego dramatopisarza. Napisał ją, gdy chory trafił do szpitala i jej bohaterami są pacjenci.

- To się dzieje w szpitalu w Kalkucie, bohaterami są konający. Nagle personel szpitala, lekarze, pielęgniarki, sanitariusze postanawia umilić czas komedią grecką o cierpieniach i mękach Agamemnona i jego śmierci, opartą na starej sztuce greckiej – wyjaśnia reżyser spektaklu Łukasz Kos.

Scenografia przypomina szpitalną salę, natomiast półkolista widownia została zbudowana na wzór widowni w antycznym teatrze. Scena, którą zaprezentowano dziennikarzom, jest bardzo dynamiczna, a wydawane przez aktorów dźwięki układają się w dziwną melodię.

- Ten zespół szpitalny, czyli nasi aktorzy, chce zrobić gigantyczną tragedię, dlatego grają na instrumentach, dlatego zapraszamy widzów, żeby się dołączyli do naszego chóru, by byli chórem konających – dodaje reżyser.

Łukasz Kos współpracuje z teatrem Heleny Modrzejewskiej, a „Płaksy” to czwarty spektakl przez niego wyreżyserowany na tej scenie. Premierę zaplanowano na najbliższą sobotę i będzie to ostatnie przedstawienie przed wakacyjną przerwą.

Materiał video do obejrzenia - TUTAJ.

(Andrzej Lampart, „Płaksy – premiera w Teatrze Heleny Modrzejewskiej w Legnicy”, https://wroclaw.tvp.pl/, 28.06.2024)