W niedzielne południe z delikatnym opóźnieniem rozpoczęła się długo wyczekiwana premiera najnowszego spektaklu legnickiego teatru dla dzieci (i dorosłych). „Momo” na podstawie powieści niemieckiego twórcy Michaela Endego to opowieść o wartości czasu, radości bycia dzieckiem i uzdrawiającej umiejętności wysłuchiwania innych.

Za adaptację i reżyserię najnowszego spektaklu w repertuarze Modrzejewskiej odpowiada Agnieszka Nasierowska (laureatka Czytelni Modrzejewskiej), która na Scenie Gadzickiego, posługując się prostymi środkami, wykreowała historię trójki przyjaciół: Niny, Beppo oraz Gigiego, którzy pewnego dnia przypadkowo poznają tytułową bohaterkę, posiadającą ponadprzeciętną umiejętność rozwiązywania języków i otwierania serce poszczególnych osób. Grupce znajomych, podobnie jak innym mieszkańcom miasta, zagrażają jednak Szarzy Ludzie zjednoczeni w Kasie Oszczędności Czasu. Agenci tej organizacji za cel stawiają sobie wyłudzenie jak największej ilości czasu, uzależniając od siebie ludzi nieszczęśliwych i niespełnionych, mamiąc ich nadzieją realizacji wszelkich marzeń.

Zarówno autor, jak i twórcy legnickiego przedstawienia młodszym oraz starszym widzom, stawiają tym samym pytanie o to, komu powierzamy swój czas? Czy należycie go szanujemy czy zdarza się go nam marnotrawić na czynności zgoła nieistotne? Czy pogoń za pieniędzmi, sławą i wygodą, słowem – za wszystkim tym, co moglibyśmy określić mianem konsumpcjonizmu – może nam zapewnić szczęście? A może to relacje, przyjaźnie i pasje są tymi przestrzeniami, którym poświęcać powinniśmy najwięcej czasu?

Czy Momo uda się uratować przyjaciół przed niechybną zgubą gotowaną im przez agentów Kasy Oszczędności Czasu? Jaką rolę w całej historii odegra powolna, przewidująca przyszłość Kasjopeja oraz nieco flegmatyczny, acz niezwykle przyjazny Hora? Na te pytania odpowiedzi poznają widzowie „Momo”, która do repertuaru legnickiego teatru powróci już w nowym sezonie artystycznym.

Obsada: Zofia Bąk, Paweł Wolak, Magda Biegańska, Zuza Motorniuk, Katarzyna Dworak, Jakub Stefaniak, Bartosz Bulanda, Magda Skiba oraz Grzegorz Wojdon.

Konrad Pruszyński