Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki, byłej aktorki naszego Teatru. Pisze kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej Robert Urbański.

Urodzona w Legnicy w 1965 roku, ukończyła tu Technikum Budowlane, ale ostatecznie zwyciężyła miłość do sceny. Na deski ówczesnego Teatru Dramatycznego trafiła w 1990 roku – jej debiutem była rola w „Szpitalu rejonowym” Christa Bojczewa w reżyserii Józefa Jasielskiego. Później pojawiała się w wielu spektaklach, takich jak m.in. „Zaczarowane pantofelki” wg Andersena (1990), „Przygody młynka do kawy” wg K. I. Gałczyńskiego (1991), „Jan Maciej Karol Wścieklica” Witkacego w reż. J. Jasielskiego (1991), „Niemej lekcji” Ionesco w reż. J. Koprowskiego (1993), „Trzech muszkieterach” Dumasa w reż. Jacka Głomba

(1995), „Narkotykach” Witkacego w reż. Pawła Kamzy (1995), „Zagraj to jeszcze raz, Sam” W. Allena w reż. Waldemara Krzystka (1996), recitalu piosenek J. Brela przygotowanym przez Emiliana Kamińskiego (1991), występach aktorskiego Kabaretu „Stara Żaba”. W 1991 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski; dwa lata później zdobyła Złotą Iglicę – nagrodę publiczności w plebiscycie „Gazety Dolnośląskiej”. Pamiętamy jej charakterystyczny głos, którym wyśpiewywała początek „Ballady o Zakaczawiu”, wprowadzając widownię w nastrój opowieści. Opuściła nasz teatr w 1999 roku roku, by rozpocząć karierę filmową. Na wielkim ekranie pojawiła się już wcześniej: w 1997 roku zagrała w „Charakterze” w reż. Mike’a van Diema (m.in. Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego). Występowała w serialach „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”, „Behawiorysta”, miała na koncie również rolę w „Sztuczkach” Andrzeja Jakimowskiego (2007). Szeroka publiczność znała ją przede wszystkim jako Halinkę Kiepską – w serialu „Świat według Kiepskich” grała przez ponad dwie dekady.