Od 5 do 8 czerwca codziennie legnicki teatr będzie zapraszał swoich widzów na projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Trzy z zapowiadanych pokazów odbędą się w Art Cafe Modjeska, ale cykl zainauguruje spotkanie w Klubie 4 Pokoje.

- Od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym organizujemy co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – zapowiadają organizatorzy.

Jednym z przystanków na festiwalowej trasie jest właśnie Legnica, gdzie zaprezentowane zostaną cztery propozycje.

„7-My Sierpnia” reż. Michał Bolland

Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania – czy 7 sierpnia 2020 roku obudził w Polsce queer rage?

5 czerwca o godzinie 20.00. Klub 4 Pokoje.

„Planeta B” reż. Pieter van Eecke

Portret pokolenia zaangażowanego w walkę z globalnym ociepleniem. Protesty, policyjne szykany i klimatyczna depresja. Czy nastolatki powinny dźwigać ciężar odpowiedzialności za losy świata?

6 czerwca o godzinie 20.00. Art Cafe Modjeska.


„Pegasus. Szpieg w moim telefoniereż. Anne Poiret, Arthur Bouvart

Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?

7 czerwca o godzinie 20.00. Art Cafe Modjeska.

„20 dni w Mariupolu” reż. Mstysław Czernow

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film, który zdobył deszcz nagród, m.in. Nagrodę Pulitzera, BAFTA oraz Oscara.

8 czerwca o godzinie 20.00. Art Cafe Modjeska.

Filmy rekomendowane są tylko dla publiczności dorosłej, a wstęp na projekcje będzie bezpłatny. Po pokazach odbędą się debaty z publicznością.

Tegoroczna edycja będzie pierwszą, w której WATCH DOCS zawita do Legnicy. Poza nią filmy dokumentalne o prawach człowieka obejrzeć będą mogli m.in. mieszkańcy Lublina, Pacanowa, Torunia, Leszna, Gliwic, Wrocławia, Jeleniej Góry, Szczecina czy Gdańska.

Konrad Pruszyński